Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Противоепидемични мерки за безопасност на летище София

Снимка: dnevnik.bg

Covid-19 продължава да оказва влияние върху пътуванията както към България, така и от тук към други европейски държави и света. Въпреки препоръките на Министерството на външните работи българските граждани да се въздържат от неналожителни пътувания, ако все пак такива се предприемат, те трябва да се осъществяват при спазване на въведените строги противоепидемични мерки и правила за пътуване със самолет. Освен задължителната дезинфекцията на кабината на машината, превенцията срещу разпространението на Covid-19, продължава и по-детайлно.  

Дезинфекцираме багажниците, подлакътниците, седалките и пода, като особено внимание обръщаме на сервизните масички. Оставяме препарата да подейства между 5 и 15 минути, изчистваме самолета и след това отново дезинфекцираме. На борда всички пътници са задължени да носят маски по време на целия полет, също както и кабинния състав, който е призван да следи това условие да се спазва. Когато има възможност, пътниците се настаняват в самолета шахматно за по-голяма безопасност. Здравословното състояние на екипажите се следи ежедневно и дори при най-малкото неразположение на член на екипажа, той се заменя с друг.  Това са основните мерки, които предприемаме за безопасността на пътниците на борда – обясни в интервю за БНР Миглена Долапчиева, представител на компания, осигуряваща обеззаразяването на летище София. Що се отнася до безопасността на пътниците по време на придвижването им с автобус от и до самолета, Долапчиева гарантира, че се използват между 30 и 40% от капацитета на превозното средство. Така се осигурява достатъчна дистанция между пътниците, а след всеки курс, кабината се дезинфекцира.

Строгите мерки за безопасност продължават и на летището:

При всяко влизане в терминалите, при кацане или излитане, се мери температурата на всички пътници, служители и членове на екипажите – посочи Долапчиева. Допълнително терминалът се дезинфекцира по няколко пъти на ден, а на гишетата за регистрация и продажба на билети, както и на изходите,  са поставени допълнителни прегради, които ограничават физическия контакт. Въведен е допълнителен пропускателен режим и на терминала се допускат само пътници и служители.

Апелът към всички пътници е да бъдат максимално подготвени и наясно с изискванията за пътуване, както у нас, така и в страната, която е крайната им дестинация. Това ще осигури безпроблемното преминаване през зоните за сигурност и ще се избегне забавянето на полетното разписание.

Пълна информация за възможността за пътуване в страните от Европа и света, както и точната степен на риск в момента, може да намерите на страницата на Министерството на външните работи на Република България. Въпроси и молба за допълнително съдействие, българските граждани могат да отправят на следните телефони: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56; 02 948 3052; 02 948 2552; 02 948 2085;

В извънработно време: +359 2 948 24 04, +359 893 339 616, както и на имейл адрес crisis@mfa.bg.

Чужденците, на които предстои пътуване, също могат да се информират за степента на риска, необходимите документи и практични съвети за избраната от тях дестинация – ТУК.

Съставил: Йоан Колев по интервю на Дарина Христова , БНР - „Радио София“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бургаският мост - място за срещи и още нещо...

Български градове в надпревара за Европейска столица на културата 2032

През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година, когато двете държави официално ще поканят своите градове да подготвят кандидатурите си...

публикувано на 31.01.25 в 11:25

"Възраждане" искат правителството да прекрати сътрудничеството със СЗО

Партия “Възраждане” внася проекторешение за излизане от споразумението със Световната здравна организация (СЗО), съобщиха от парламентарната формация. Те изискват от правителството да прекрати Основното споразумение със СЗО за установяване на..

публикувано на 31.01.25 в 11:07

Студенти от Софийския университет на гости в Радио България

Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от  обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха впечатлени от процеса на работа в студиата на БНР, както и от многопосочната и интересна дейност на..

публикувано на 30.01.25 в 17:50