Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полезно за почиващите в България: Помощ при загуба или кражба на вещи

Снимка: БГНЕС

През лятото, отворени за слънцето, морето, удоволствията, сякаш забравяме инстинктите си за самосъхранение. Често забравяме да пазим себе си, вещите си и гледаме да вземем повече от всичко, което ще ни липсва до следващото лято. Така в един миг на закъсняла трезвост се оказваме ранени, без пари, без документи, оставени насред нищото.

Когато попаднем в критична ситуация, ние, българите, имаме повече възможности да потърсим помощ, най-малкото защото говорим на родния си език. Какво обаче да направи чужденецът, ако например остане без средства и няма дори телефон, на който да поиска съвет от своето посолство?

“Ако туристите са организирани, техните туроператори имат контакти с нас и знаят как да действат – обяснява за Радио България гл. инсп. Живко Даскалов, началник на Районното управление на полицията в Созопол.

А дори и да не са организирани, в хотелите им също са наясно по какъв начин да ни известят. При всеки случай – например, загуба на лични документи, Районното управление регистрира сигнала и издава удостоверение, чрез което потърпевшите лесно могат да отпътуват от страната, представяйки го на границата. Някои посолства имат представителства по места и също имат правото да издават такъв документ. Без него хората без лични документи не могат да отпътуват”.

Най-честите сигнали в районните управления на МВР са свързани със загубени или откраднати пари и документи. Кражбата на вещи също е сред най-срещаните престъпления – повече в автобуса и по-рядко - в хотелската стая. Гл. инсп. Живко Даскалов казва, че вече не се краде от плажовете, заради монтираното видеонаблюдение и денонощната охрана на концесионираните площи. “Контингентът се изтегли навътре в комплексите и в градовете”, добавя той.

С намаляването на туристите, заради епидемията от коронавирус, намаляват и престъпленията по морето. Нарушенията, които са установени до момента, са предимно за притежание на дрога и шофиране в нетрезво състояние или след употребата на наркотици.

“Сега е много по-различно – подчертава главният инспектор. – Иначе голяма част от сигналите засягат вещи, оставени без надзор, изгубени или откраднати предимно по плажната ивица или в автобуса. 50 на 50 имаме успеваемост в разкриването на тези престъпления, особено когато познаваме контингента на извършителите. А той най-често е от местни хора. Това, от една страна, леко ни затруднява, но, от друга - колегите от вътрешността на страната ни подават информация, когато подобен контингент се насочва към нас. Така ние го очакваме и знаем кои са потенциалните извършители. Много от тях – предимно джебчии, идват от София, Левски, Плевен, а в предишни години сме установявали и хора от Румъния, специализирани в такива кражби.”

Умеят ли да се пазят летовниците или губят чувството си за контрол?

“По-младите са по-безконтролни, макар че им даваме много указания – чрез туроператорите, раздаваме и листовки – казва още гл. инсп. Живко Даскалов. – Основно злоупотребата с алкохол е причината да станат жертва на престъпление или да изгубят вещи.”

Началникът на созополското полицейско управление уверява, че нито един чужд летовник няма да бъде оставен в беда. В някои от управленията има преводачи, а и повечето полицаи вече се справят добре с английския. Ако пък става дума за друг, по-непопулярен език, се търси съдействието на туроператорите и на посолствата.

“Единственият съвет, който мога да дам на чуждите туристи, е да бъдат една идея по-бдителни и отговорни към своите вещи и документи – включително и на плажната ивица, и да не ги оставят без контрол. А когато излизат от хотела, да не вземат всичко със себе си. Това е основното”, заключава главният инспектор.

Снимки: БГНЕС и архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Димитър Главчев

Не е предвидено увеличение на осигурителната вноска

Служебният премиер Димитър Главчев увери, че не се предвижда увеличение на осигурителната вноска. Главчев присъства на представяне на нов изкуствен интелект от последно поколение, работещ на български език, създаден от Института за..

публикувано на 19.11.24 в 12:07
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Около 20-30 души годишно губят живота си на строителни обекти

Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си, посочи пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов. Той коментира тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха, заради незаконен ремонт в сглобяемо..

публикувано на 19.11.24 в 11:27
Георги Тахов

България иска защитни мерки срещу вноса на украински мед

По време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов е поискал защитни мерки срещу вноса в България на пчелен мед с украински произход. Румъния е подкрепила..

публикувано на 19.11.24 в 11:18