В края на седмицата млади кресливи орли от няколко гнезда в страната ще бъдат маркирани със сателитни предаватели, съобщава Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/. Предавателите ще бъдат поставени на гърба на птиците и по никакъв начин няма да нарушават нормалното им движение и ежедневни дейности. За два размножителни сезона ще бъдат маркирани 10 малки кресливи орела, което е представителна извадка за вида в страната. Маркираните птици ще са от гнезда извън защитените зони от "Натура 2000" в България. А за да бъдат идентифицирани по-лесно на терен, ще им бъдат поставени цветни пръстени, които да дават допълнителна информация при прекъсване на връзката с предавателя. Проследяването със сателитната телеметрия ще послужи и за идентифицирането на заплахите и причините за смъртност при птиците по време на миграция.
Отношенията между България и Турция, които са приятелски, партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на националните, но и на външните европейски граници по начин, който е пример за Европа. Това заяви..
Един от най-големите товарни кораби в света за първи път акостира в „Пристанище Варна“ и достави 58 000 т. рапица, предаде БГНЕС. Товарът е от Канадаи и ще се рафинира в страната. Доставката се прави заради липсата на суровина и ограниченията за..
Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща със..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 -..