Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плахо подобрение на бизнес климата, няма отказ от инвестиции

Икономическа карта на България ориентира родни и чужди инвеститори

Снимка: map.mi.government.bg

Основната тема, която в момента стои пред всички държави в Европа и по света, е какви са най-ефективните средства за възстановяването на икономиките. Пандемията и последвалите я ограничения повлияха драстично върху растежа и обхванаха почти всички сектори.

Въпреки спасителните мерки, предприети от правителствата, специалистите са единодушни, че рецесията вследствие на коронавируса ще бъде сериозна. Според лятната прогноза на Eвропейската комисия през 2020 г. икономиката на Еврозоната ще регистрира спад от 8,7%, а българската ще се свие със 7%.

Макар и да предприе мерки срещу разпространението на коронавируса, България не затвори напълно своите производства. Някои от тях, чиито продукти се търсят на европейския и на световния пазар, продължават да работят добре. Междувременно правителството наложи поредица от мерки, за да не се допусне колапс и да се подпомогне възстановяването на икономиката. Стартирани бяха няколко програми за нисколихвени кредити с дълъг гратисен период, грантови схеми, както и програми за запазването на работните места.

Създаването на интерактивната карта „Икономиката на България“ - вече достъпна на сайта на Министерството на икономиката, е една от мерките в подкрепа на бизнеса. С нейна помощ родни и чужди предприемачи могат бързо да се ориентират в кой район на страната ни е подходящо да развият нова инвестиция. Чрез картата може лесно да бъде направена справка за свободните работни места, за транспортната свързаност, за нивата на заплатите, както и за броя на потенциалните квалифицирани служители. Така ако се колебаете например дали да инвестирате в Кюстендил или в Пазарджик и определяща за вас е цената на труда, можете да видите, че има около 100 лева разлика в средната заплата в двата града.

В картата са отбелязани също броят на професионалните училища в района, първокласните пътища и магистрали, летищата, пристанищата и други инфраструктурни обекти. Въпреки предимствата си, този електронен инструмент обаче има и своите недостатъци.

“В картата липсва актуална снимка на заетостта във всеки един момент и има само общи тенденции – обяснява Желяз Енев, директор на Дирекция „Икономическа политика“ в Министерството на икономиката.

Предстои ъпдейт на информацията, но една от трудностите е, че всеки източник на данни се актуализира по различно време. Това може да създаде объркване, тъй като един показател стои на старото ниво, а друг се движи. Затова ние обновяваме информацията на по-голям период, съобразявайки се с актуализацията на данните за предприятията и така не допускаме големи разминавания по отделните показатели.”

Данните, използвани в картата, са от информационните масиви на Националната статистика, Агенцията по заетостта, министерствата на образованието и науката и на транспорта, Агенцията „Пътна инфраструктура“.

Според Желяз Енев последните данни на Националния статистически институт за бизнес климата у нас показват неговото плахо подобрение. Макар да има известни колебания сред бизнеса, няма отказ от инвестиции, твърди представителят на икономическото министерство. Така въпреки проблемите, провокирани от пандемията, страната ни продължава да бъде добра инвестиционна дестинация.

Снимка: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Австрийските компании в България очакват стабилен бизнес климат през 2025 г.

Мнозинството от австрийските компании, инвестирали в България, очакват икономическият климат в страната да остане стабилен (54%) или да се подобри (13%) през следващите 12 месеца. Това показа традиционната "Анкета сред австрийските инвеститори в..

публикувано на 21.01.25 в 15:22

МВнР: Към момента няма данни за пострадали българи при пожара в ски център в Турция

Към момента няма данни за пострадали български граждани при пожара в хотел в ски центъра Карталкая в Северозападна Турция. Това предаде БТА, позовавайки се на Министерството на външните работи. Посолството на България в Анкара е в контакт с местните..

публикувано на 21.01.25 в 15:02

2025 г. ще е превратна не само за България, заяви президентът Румен Радев

Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и технологични промени, като свалиха неуспешни лидери, изоставят остарели идеи и прегръщат нови, добре..

публикувано на 21.01.25 в 10:13