В 26-ия пореден ден на антиправителствени протести в София три възлови точки в столицата остават блокирани от палаткови лагери. Те са разположени на кръстовището на Орлов мост, при СУ „Св. Климент Охридски“ и до Президентството, предават репортерите на БНР .
В „Триъгълника на властта“ в следобедните часове отново се събраха граждани, а към 20:30 часа потегли традиционното шествие към Орлов мост. Исканията на протестиращите остават същите - оставка на правителството и на главния прокурор. С хода на протеста в столицата можете да се запознаете ТУК.
Протестите продължиха и в други градове на страната. Във Варна демонстранти блокираха кръстовището пред общината и заявиха, че ще останат там, докато не бъдат изпълнени исканията им за оставка на правителството и на главния прокурор, предават кореспондентите на БНР.
Виждането си за реформи в съдебната система представиха на протеста в Бургас представители на инициативата „Правосъдие за всеки“. С викове „Оставка“ протестиращите преминаха през центъра на града и изпяха химна до Морската гара.
Междувременно, българи в Берлин обявиха, че ще протестират пред канцлерството този четвъртък в работно време, за да привлекат вниманието на канцлера Ангела Меркел и сътрудниците ѝ към ставащото в България.
Това ще бъде трети протест на българи в германската столица. Предишните бяха пред централата на управляващия Християндемократичен съюз (ХДС) и Бундестага. Протестът пред канцлерството ще се проведе от 15:30 до 18:00 часа.
Българи в САЩ също завиха в социалните мрежи намерения за протест.
В Чикаго е насрочен протест за 9 август, от 14:00 часа местно време, в едно от популярните места за пикник - Busse Woods. Акцията е срещу „управленската система в България и повсеместната корупцията в държавата“. Организаторите призовават хората да си носят всичко необходимо за пикник, с изключение на стъклени бутилки, както и защитни маски и шлемове, при спазване на мерките, въведени в щата Илинойс, заради Covid-19.
В подкрепа на сънародниците си в България се обединяват и българи от Бостън. Те подготвят също неделен протест, като в исканията им е записано: „Нека заявим открито решителноста си за нулева търпимост към всички форми на злоупотреба с власт и некомпетентност“. Организаторите изрично подчертават, че това не е партиен протест и призовават всички към проява на кулутра и толерантност, както и да спазват правилата за предпазване от Covid-19 на щата Масачузетс.
Очаквайте още информация за демонстрациите на българите в чужбина от Радио Блъгария и в следващите дни...
Съставил: Красимир Мартинов
В брой 67 на предаването слушайте: Молдова след изборите – как българите и гагаузите в страната „разчитат“ резултатите от вота – коментар на бесарабския българин Александър Ламбов и Михаил Сиркели, гагаузин с българско гражданство;..
От началото на годината България преживя рекордни жеги , серия от опустошителни пожари и ново бедствие само преди дни – катастрофални води, които отнеха човешки животи. Климатичните промени вече имат своята цена – и тя расте с всяка..
Европейският екологичен фестивал "Зелена вълна – 21 век" се завръща в Кърджали с практически обучения, прожекции и дискусии, информира БНР Кърджали. Целта на събитието на 9 и 10 октомври е да повиши готовността на хората да реагират при реални..
На 15 октомври в Регионална библиотека "Дора Габе" на град Добрич ще бъде открита Юбилейна филателна изложба "Добрич Филекс 2025". Експозицията ще може..
От 13 октомври до 28 ноември Българският червен кръст ще раздава продукти, закупени от Агенцията за социално подпомагане, на уязвими граждани,..
Засилен интерес се отчита към новия сайт на Bulgaria Wants You само месец след началото му, съобщиха от организацията. Регистрирани са над 10 000 нови..