На фона на антиправителствените протести, кабинетът намали временно от 20 на 9 % данъчната ставка за виното и бирата, сервирани в питейни заведения. Мотивът на вносителите – парламентарните групи на "Обединени патриоти" и "Воля" беше, че така ще се стимулира не само засегнатият бранш, но и родното производство на алкохолни напитки. Анализатори обаче окачествиха този ход на правителството като необмислена реакция, под натиска на най-гласовитите браншове. Аргументът им е, че намаляването на ставките се прави без оценка на ефекта върху бюджета, на рисковете от данъчни измами, както и на очакваните ползи. Според собственици на заведения, мярката е доста закъсняла във времето, освен това дава предимства на обекти, които се посещават от повече хора.
В интервю за БНР главният икономист на Института за пазарна икономика, Лъчезар Богданов посочи, че намаляването на ДДС върху бирата и виното "е много назад в опашката на мерки, които биха стимулирали в по-общ план един по-добър инвестиционен климат в България“.
Затова според него големият въпрос е дали тези мерки са устойчиви и как ще съдействат за икономическия растеж в близките години. Важно е също и каква данъчна система искаме да поддържаме и доколко фискалните промени могат да я ерозират. Във връзка с това е нужно да се търсят такива намаления на данъците, които да насърчават увеличаването на дългосрочния потенциал за икономически растеж, категоричен е икономистът.
Намалението на ДДС, което ще продължи до края на 2021 г., се отнася и за туристическите услуги, фитнес залите и спортните съоръжения, в т.ч. за басейните и игрищата. Случайните превози за туристи също ще се ползват от по-ниското данъчно облагане.
При положение, че няма достатъчно туристи, това ли е мярката, която ще спаси бранша? В началото на лятото данъчната ставка за хотелиерите падна на 9 %, но на практика разликата в цената на услугата е минимална. Така например, вместо 100 лв. за двойна стая, туристите плащат 97 лв. Това по-скоро ще увеличи печалбите на крупния бизнес, вместо да привлече туристи, смятат икономисти. След като броят на чуждестранните летовници рязко спадна през това лято, намалените данъчни ставки няма как да спасят някои туроператори от фалит.
Истината е, че браншът настоява за разработване на програми за заетостта в сектора, чрез обучения и преквалификация, по линията на европейските инструменти.
Що се отнася до фитнес услугите, там също намалената данъчна ставка зависи от посещенията. Тя няма как да спаси служителите от съкращения, ако фитнес залите стоят полупразни заради коронавируса.
В този смисъл мерките биха могли да дадат осезателен ефект чрез по-ефективни и по-добре насочени социални разходи, е заключението на експертите.
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение в черноморския ни град. България е четвъртата европейска държава, която започва да прилага тази..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По съседски". Преди това ще поговорим за политиката и политиците в новия ни парламент и за новата..
През нощта срещу събота ще се задържи облачно с валежи от дъжд, в Западния и Централния Предбалкан, както и по високите западни полета – от сняг. Вятърът от запад-северозапад ще отслабне и ще се ориентира от изток-североизток. В сутрешните часове..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..