Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Половината пълнолетни българи искат предсрочни избори

50% от пълнолетните българи подкреп​ят идеята за предсрочни парламентарни избори. Това показва проучване на Агенция за количествени и качествени социални и пазарни проучвания АФИС, направено в началото на август.

19% са за запазване на кабинета, за 16% по-добрият вариант е смяна на отделни министри, а за други 15% - съставянето на нов кабинет в рамките на сегашния парламент.

За 52% от анкетираните причината за протестите е „Всеобщото недоволство от цялостното управление на държавата“. Недоволството е породено от липсата на реформи, неумението да бъде управлявана кризата около Covid-19, хаотичните действия и промяна на позициите и политиките, водещи само до негативни последици за по-голямата част от обществото. Това усещане се споделя от относително равен дял от всички социални и демографски групи, като единствено изключение са хората с по-високи доходи.

За 49% двигател на протестите е възмущението от корупцията, за 26% - борбата между олигарсите, за 22% - политическите амбиции на опозицията, а за 11% - действията на външни сили.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 67

В брой 67 на предаването слушайте: Молдова след изборите – как българите и гагаузите в страната „разчитат“ резултатите от вота – коментар на бесарабския българин Александър Ламбов и Михаил Сиркели, гагаузин с българско гражданство;..

публикувано на 09.10.25 в 12:00

Фестивалът "Зелена вълна – 21 век" в Кърджали предлага обучение в бедствени ситуации

Европейският екологичен фестивал "Зелена вълна – 21 век" се завръща в Кърджали с практически обучения, прожекции и дискусии, информира БНР Кърджали. Целта на събитието на 9 и 10 октомври е да повиши готовността на хората да реагират при реални..

публикувано на 09.10.25 в 07:55

Форум в София ще обсъди сигурния преход към еврозоната

"Обезпечаване на сигурността на прехода към еврозоната" – така е озаглавен форумът, посветен на мерките за сигурност при въвеждането на еврото, който ще се проведе днес в София. Той е организиран от Асоциацията на индустриалния капитал в България..

публикувано на 09.10.25 в 07:35