Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки втори млад българин живее с родителите си

Снимка: Pixabay

Почти половината млади българи все още живеят с родителите си, показват данните на Евростат за миналата година.

Докато у нас 48,8% от хората на възраст между 25 и 34 г. не са напуснали родния си дом, в Дания това не са направили едва 4 на сто, във Финландия – 4,8% и в Швеция – 5,7 на сто. Средната възраст в Европейския съюз, на която младите създават свое домакинство, е 26 години.

Заживяването самостоятелно често зависи от това дали младите хора се намират във връзка, продължават ли образованието си, какви са цените на наемите, разполагат ли с финансова независимост.

Културните особености също оказват влияние. Така 57,8 на сто от младите гърци остават да живеят с родителите си, докато при хърватите процентът е още по-голям – 62 на сто.

Съставила Диана Цанкова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

След наводненията България иска помощ от фонд "Солидарност" на ЕС

Министрите на вътрешните работи Даниел Митов и на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов разговаряха за първите процедури по възстановяване на щетите от обилните валежи в последните дни, съобщи пресцентърът на МВР. С писмо..

публикувано на 07.10.25 в 08:54

Фотоизложба събира спомените, самотата и труда на седем деца бежанци от Сирия

Седем непридружени деца бежанци от Сирия, настанени в кв. “Овча купел” в София, застават пред обектива на Михаела Вачева за фотографската изложба “Това, което пазя”. Събитието се открива днес в столичната Галерия Порт А. “Чрез своите..

публикувано на 07.10.25 в 07:50

Изкуственият интелект във фокуса на дискусия в Българската стопанска камара

Работна дискусия на тема “Изкуственият интелект: тенденции, регулации и сценарии за развитие” ще се проведе днес в Българската стопанска камара, информира БТА. В събитието, организирано от камарата, ще участват представители на министерства,..

публикувано на 07.10.25 в 07:40