Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова е депозирала в деловодството на Народното събрание проект за нова Конституция на България. С промените ГЕРБ предлага въвеждане на машинно гласуване във всички секции в страната с над 300 избиратели. Дава се право на избор на гласоподавателите за начина, по който искат да гласуват - с машина за гласуване или хартиена бюлетина. ГЕРБ предлага и създаването на нова глава в кодекса, с която се регламентира провеждането на избори за Велико народно събрание, като се въвежда смесена изборна система - 200 народни представители да се избират по пропорционална изборна система, а останалите 200 по мажоритарна.
Документът е изпратен до председателите на всички парламентарни групи в 44-тото Народно събрание и депутатите, нечленуващи в парламентарни групи. С това ГЕРБ кани на разговори и консултации по представения проект всички парламентарни групи с цел да бъде постигнато широко съгласие между народните представители за свикване на Велико народно събрание, съобщават репортерите на БНР.
Междувременно стана ясно, че в Европейския парламент е внесено искане за дебати по институционалната криза в България, подкрепено от 55 европейски депутати. Сред подписалите го са представители на ЕНП, на либералите, като голяма част са от групата на зелените и от групата на социалистите и на демократите. Това съобщи в интервю за БНР евродепутатът Радан Кънев, който подчерта, че "няма никаква политическа и човешка логика да се крием от дебат по очевиден проблем“. Според Кънев това е общоевропейски проблем и "допускането на такова ниво на разграждане на държавността в която и да е държава поставя под много голям риск европейските приоритети". По думите му, Европа започва да харчи много повече публични средства, а успоредно с това - решение на корупционния проблем няма. Затова Кънев е убеден, че европейските лидери и институции са длъжни да погледнат към България, за да не допуснат проблеми със собствените си европейски приоритети. "България може да се превърне в много лош пример за западноевропейските данъкоплатци“, изтъкна още Радан Кънев.
По повод предложението на ГЕРБ за създаване на нова конституция и свикването на Велико народно събрание, евродепутатът подчерта, че не можем да си позволим Конституцията да бъде обект на трикове за оцеляване в политиката, а конституционният дебат да разделя обществото. Той отбеляза, че това е „много дребно, евтино заиграване с една много голяма тема от страна на един слаб и уплашен лидер“. Според Кънев, това е поредно потвърждение, че България е изправена пред много тежка криза и решения и има "много голяма нужда от национално единство, но г-н Борисов не може да го символизира. Нужно е обединение "не около един човек и една партия, а като общество“, подчерта Радан Кънев.
Съставил: Дарина Григорова
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов отново заяви, че печелившата формула за съставяне на редовно правителство е то да бъде подкрепено от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната" – "Демократична България", "БСП – Обединена левица" и "Има такъв народ". Той обаче..
Според Годишния доклад за състоянието на здравето на гражданите за 2023 г., основната причина за смърт в България са болестите на органите на кръвообращението (61.1%), следвани от онкологичните заболявания (16.5%) и болестите на дихателната система (4.9%)...
Групата на "Демократична България" е предложила на ГЕРБ-СДС и на "БСП - Обединена левица" да гласуват "за" кандидатурата на Силви Кирилов от ИТН за поста председател на 51-вото Народно събрание. Йордан Иванов, народен представител от "Продължаваме..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
В програмата на 27 ноември поставяме фокус Ньойския договор, от чието подписване се навършват точно 105 години. Ноември е месецът, в който е учредена и..
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на..