София предлага неограничени възможности за разходки по следите на историята. Сред най-посещаваните обекти в столицата е църквата ротонда "Св. Георги". Това е най-старата сравнително добре запазена антична сграда в града. Построена е в началото на IV век, по времето на римския император Константин Велики и разцвета на антична Сердика (старото име на София).
Църквата ротонда "Св. Георги" е разположена в сърцето на столичния град и по-точно във вътрешния двор на Президентството, само на метри от останките на античната крепост Сердика.
Представлява цилиндрична куполна постройка, издигаща се на цели 14 метра и широка около 9,50 м. Олтарното й помещение е квадратно, има четири симетрично разположени ниши, а главният й вход е разположен на западната стена.
След признаването на християнството за позволена религия в Римската империя Ротондата се превръща в баптистерий (сграда за покръстване). По времето на император Юстиниан Велики (управлявал 527-565г.) Ротондата е превърната в църква.
Оттогава датират и първите й стенописи. Храмът оцелява и през Османското владичество, когато е превърнат в джамия.
Научете повече за превратната история на един от най-емблематичните столични паметници на културата като прочетете публикацията от колекцията на Радио България Ротондата „Свети Георги” – история и загадки.
Редактор: Венета Николова
Снимка: pravoslavieto.com, svgeorgi-rotonda.com
На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..