Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Превратната съдба на ротондата "Св. Георги" в София

4
Снимка: pravoslavieto.com

София предлага неограничени възможности за разходки по следите на историята. Сред най-посещаваните обекти в столицата е църквата ротонда "Св. Георги". Това е най-старата сравнително добре запазена антична сграда в града. Построена е в началото на IV век, по времето на римския император Константин Велики и разцвета на антична Сердика (старото име на София).



Църквата ротонда "Св. Георги" е разположена в сърцето на столичния град и по-точно във вътрешния двор на Президентството, само на метри от останките на античната крепост Сердика.


Представлява цилиндрична куполна постройка, издигаща се на цели 14 метра и широка около 9,50 м. Олтарното й помещение е квадратно, има четири симетрично разположени ниши, а главният й вход е разположен на западната стена.



След признаването на християнството за позволена религия в Римската империя Ротондата се превръща в баптистерий (сграда за покръстване). По времето на император Юстиниан Велики (управлявал 527-565г.) Ротондата е превърната в църква.



Оттогава датират и първите й стенописи. Храмът оцелява и през Османското владичество, когато е превърнат в джамия.



Научете повече за превратната история на един от най-емблематичните столични паметници на културата като прочетете публикацията от колекцията на Радио България Ротондата „Свети Георги” – история и загадки.

Редактор: Венета Николова
Снимка: pravoslavieto.com, svgeorgi-rotonda.com


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56

В България започват "Горещниците"

На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..

публикувано на 15.07.24 в 09:10