Първият български морски курорт Варна още от древността привличал посетители не само с морския въздух и златистия пясък, но и с лековитите си извори. Римските терми, които се намират в близост до пристанището, в действителност са най-големите минерални бани на Балканите и четвърти по големина в Европа. Те били използвани активно до края на III век, а днес олимпийският басейн във Варна, част от плувен комплекс „Приморски”, ползва каптажа, който ги снабдявал с минерална вода преди около 2000 г. След римляните функциите на града като балнеоложки център постепенно затихват, за да придобият облика на най-предпочитания черноморски курорт на Балканите хилядолетия по-късно.
В наши дни, новаторските за времето си терми продължават да изумяват архитектите със съвършения строеж на водопроводните съоръжения.
В края на XIX в. морските бани идват на мода в Европа и през 1889 г. започва изграждането на първите крайбрежни съблекални във Варна. Имало строго разделение на мъжка и женска част, а самите кабинки били монтирани върху железни релси над морето. Те били забити в морското дъно, далеч от любопитните погледи, като с брега ги свързвал мост.
След последвалите изтощителни войни на Балканите и отнемането на Добруджа по силата на Ньойския мирен договор, в района настъпва голяма безработица и недоимък. Тогава управниците решават да превърнат Варна в морска столица. Така през 1921 г. се поставя началото на летния туризъм в града. Съвременните морски бани са построени през 1926 г., когато в града откриват и първите музикални тържества. Днес те привличат гости от цял свят.
В началото плажуващите мъже и жени са разделени, а банските прикривали дори ръцете и краката:
„Българите са смятали, че е неморално да се ходи на плаж – пояснява Траян Димитров от Регионалния исторически музей във Варна. – Освен това повечето от мъжете, както и в Европа, са били с дълъг панталон, с колан и тока. Впоследствие панталоните стават 3/4 и постепенно започват да се скъсяват, но материята продължава да бъде или вълнен, или дочен плат. За жените било неприемливо да бъдат разсъблечени и затова носели или цели бански, или наподобяващи комбинезони костюми. Плажът е бил разделен за мъже и за жени. Било е забранено те да влизат заедно в морето. Имало и жандарм, който следял за спазването на реда и морала."
С идването на чужденците, нравите постепенно се променили, а плажуващите ставали все по-разголени. Именно тогава, през 20-те и 30-те години на ХХ век, се провежда и конкурсът „Царица на плажа”. В него участвали най-вече чужденки или софиянки, но не и варненки, защото в града смятали конкурса за неморален.
По същото време във Варна се появяват и първите казина и плажни забавления, където се събирал софийският хайлайф. На Черноморието ни идвали най-вече чехи, поляци и унгарци, които разчупили моралните стереотипи. Така например, за да бъде премахнато разделението между мъже и жени на плажа, през 30-те години чуждите туристи се събрали пред кметството във Варна. Те заплашили, че ще бойкотират града и България като туристическа дестинация и местните управници отстъпили.
От стриктно покритите части на тялото, през епохата на монокините в края на 80-те, днес по варненския плаж отново ще видите мъже с широки шорти до коленете и жени с женствени модели в стил 70-те на миналия век.
„В 70-те години ефирните бански костюми, които се намятат като одеалца, били много популярни и сега пак се завръщат. Често засичам жени с цели бански, но естествено по-провокативни от тези от миналото. Може би донякъде ретро модата пак се завръща. Забелязва се, че черният цвят е заместен от по-светли тонове. Изрязаните бански се промениха и са малко по-обрани. Но като цяло през последните 20-30 години няма някаква особена промяна, която може да забележим, поне в България“.
Съставил: Дарина Григорова (по материали на БНР-„Хоризонт”)
Снимки: БНР-архив, БГНЕС, Държавна агенция „Архиви“, Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския диктатор Тито, заради българското си самосъзнание. На церемония пред столичния храм “Света Неделя”..
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди,..