Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева откри есенната сесия на 44 –тото Народно събрание, която започна в новата пленарна зала, в сградата на бившия Партиен дом.
„Това преместване беше дълго обсъждано и трудно осъществено. Чисто емоционално за повечето от нас бе тъжна раздяла с историческата сграда на парламента от 1884-та, с нейната красота, скромност и липса на помпозност. Погледната отвън, настоящата сграда е всичко друго, но не и скромна“, подчерта Караянчева и допълни, че най-неоспоримото нейно предимство е далеч по-голямата работна площ. „Не сградите, не тухлите, мраморът или бетонът определят качеството на работа на един парламент. Определят го хората“, заяви тя пред депутатите.
Президентът Румен Радев направи обръщение към парламента и народа
Това стана в условията на обсадената от протестиращи сграда на Народното събрание. „Бягството няма да ви спаси от позора. Това доказва, че истинският парламент е пред сградата“, каза Радев, когато цялата група на ГЕРБ и партия Воля напуснаха пленарната зала. Преди речта държавният глава бе посрещнат отвън с приветствия, а вътре с възгласи за оставка. Президентът поиска оставката на правителството. Радев предупреди депутатите, да не подкрепят експертен кабинет в рамките на сегашния парламент, както и да отхвърлят предлаганите от управляващите промени в изборното законодателство. Президентът призова полицията и протестиращите да не допуснат насилие.
Протестиращите нападнаха полицията пред парламента с лютив газ
Напрежението ескалира с началото на парламентарната сесия. От редиците на демонстрантите на няколко пъти е хвърлен лютив газ. Обгазени са не само служители на реда, но и част от журналистите, предаде репортер на БНР. Полицаи са потърсили лекарска помощ. Стигнало се е до арести. От МВР предупредиха, че при ескалация, няма да се поколебаят да използват помощни средства и призоваха протестиращите да се разграничат от провокаторите.

Чужденци често искат да плащат в евро в България, особено като зареждат гориво по бензиностанциите. Причината е, че на стоките вече има обозначена и цена в европейската валута, разказват в търговските обекти в Кюстендилския край. Малко трудно..
Наблюдава се трайна тенденция за завръщане на българи от чужбина, стана ясно на форума “Европа е с мен”, организиран от Управляващия орган на Програма “Развитие на човешките ресурси“ на Министерството на труда и социалнат олитика. Решението се..
Няма демокрация и свобода без свобода на словото и плурализъм. Това заяви президентът Румен Радев при откриването в София на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии. Българското национално радио за първи път е..
В петък , 24 октомври, минималните температури ще са от 10 до 15°, в София – 10°. Сутринта в западните райони на страната ще завали дъжд. През деня ще..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към СУ "Св. Климент Охридски" обяви пускането на SPEAR-1 – фундаментален AI..
В събота , 25 октомври, минималните температури ще са от 6 до 11°, в София – 6°. През деня временно разкъсване и намаление на облачността ще има над..