Хората на площада,в т.нар. Триъгълник на властта в столицата, бяха от всички възрасти, а това, което ги заведе там бе желанието за промяна на статуквото в управлението на страната.Ето какво споделиха участници в протестите пред Радио България:
„Имам нужда от промяна - отбелязва Дея Йорданова. - Смятам, че 56 дни са достатъчно красноречив брой дни, за да разберат, че трябва да освободят мястото за нови хора с нови идеи. Не може да няма алтернатива на толкова необразовано, толкова корумпирано, толкова арогантно управление. Ако ние се примирим, че няма друго - това означава, че сме се предали. Не може да се предадем пред такава формулировка. Трябва да има нещо по-добро, което българският народ да може да излъчи.
Протестиращите са категорични, че властта е окончателно дискредитирана, както в национален, така и в международен план.
"Това управление се изчерпа вече - отбелязва г-н Марчев. - Не може да залъгват цялата нация с идеи за нова конституция и рестарт. Тези хора нищо повече не могат да дадат на тази страна. Единствената им цел е да останат на власт. Суверенът е този, който трябва да каже какво да стане, не те! Те трябва да ни служат, а не ние на тях. Не сме техни роби."
"Ние не искаме те да пишат конституция - категоричен е Методи Христов. - Те са си изиграли своята роля. Ограбиха държавата, продадоха я."
До него, друг възрастен господин, инж. Райчинов също се възмущава, заради съсипаните производства в страната, които, по думите му, са нарежали Бългрия на много по-престижно място в икономически план.
"Аз съм машинен инженер, доктор на науките съм и ми е болно като гледам как всичко е разрушено - казва инж. Райчинов пред Радио България.- Работил съм в завод, създаден от цар Фердинанд, който сега е унищожен. За 30 години гледах как всичко се съсипва, особено сега през последните 10 години, когато мафията си направи държава. Тя се командва от човек, когото не мога да приема. Днес съм тук, защото е крайно време тази мафия да си ходи, заедно с правителството."
Силвия Серафимова, живее във Финландия и е философ по образование. Това, което я води на протеста в София е желанието да живее в правова държава:
"Прави впечатление, че това дори не е театър на абсурда, а скеч на абсурда - подчертава Силвия Серафимова. - В театъра има талантливи актьори, които са посветени на това, което правят, а тук виждаме, че всичко вече се превърна в един фарс. Надявам се наистина да имаме едно по-добро бъдеще за нас, за децата ни, за близките ни. Да имаме възможност, както във всяка една европейска държава - да живеем по един нормален и правов начин. Да се борим за изначални ценности, които са фундаментални."
Запитана, каква алтернатива вижда при евентуална оставка на настоящото правителство, тя отговаря:
"Във всяка една промяна постепенно алтернативите изкристализират. Ако човек се бори да отстоява гражданските си ценности и принципи, алтернатива винаги има. За момента е изключително важно ние да демонстрираме своята гражданска позиция. Смятам, че между нас има достатъчно достойни хора, дори и такива, които не познаваме на политическата сцена, които ще могат да представят адекватна алтернатива за всички нас, като граждани на една правова държава.
Снимки: Дарина ГригороваПремиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров. Оператор е Делян Георгиев, а дизайнът и..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения континент с българския военен изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Този път на борда му..
От днес до 9 ноември Военният клуб в София е домакин на форума Sofia Information Integrity Forum 2024. Събитието ще събере водещи световни експерти от различни области, за да обсъдят последните технологични постижения и стратегии в борбата с..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври...