1/3 от работниците и 40% от работодателите са склонни да работят „на черно“, като укриват данъци и осигуровки, сочи представително проучване на Главната инспекция по труда, направена в рамките на Европейската кампания за деклариран труд.
Основен мотив за работа „на светло“ е възможността работниците да получават заместващ доход от обезщетения и пенсии, а за бизнеса да се избегнат санкции. В по-богатите региони нагласата да се работи „на черно“ е по-силно изразена. За 1/4 от самоосигуряващите се недекларираният труд е начин да оцелеят.
Според Националният осигурителен институт проблемът трябва да се реши със законодателни промени, като плащанията да преминат изцяло по банков път, информира Цветелина Стоянова от БНР – „Хоризонт“.
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния преподавател по история и география във Френски лицей "Виктор Юго" в София; На гости на българската..
Парламентът ще изслуша днес министъра на отбраната Атанас Запрянов и министъра на външните работи Георг Георгиев относно "въпросник", изготвен от страна на САЩ, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на..
Втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки обявиха обществени организации за 20 февруари, след като отчетоха успех на първата такава инициатива у нас. В първия ден на бойкота по данни на Министерството на финансите оборотът на..
В ерата на усилена дигитализация и навлизане на изкуствения интелект във всички сфери от живота ни, най-застрашени от изчезване са професиите на хората..
Тежка влакова катастрофа с влак на българската фирма ПИМК е станала край Крайова, Румъния. По първоначална информация при инцидента е загинал..
На специална церемония в румънското посолство в София, посланик Бръндуша Предеску връчи на маестро Найден Тодоров ордена "Културни заслуги" с ранг "Велик..