Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на сърцето

Снимка: bnt.bg

На 29 септември отбелязваме Световния ден на сърцето, по инициатива на Световната здравна организация (СЗО). Според статистиката сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) са най-честата причина за преждевременна смърт – над 90% от смъртните случаи в света и повече от 50% в Европа.

България не прави изключение от негативната статистика и 65% от общата смъртност на населението се причинява от ССЗ. Смъртността от инфаркт на миокарда нараства в активна възраст, особено при мъжете. Наблюденията на здравните специалисти са, че през последните години хипертоничната болест се наблюдава  все повече и при млади хора.

В деня, посветен на сърдечните заболявания, специализирани здравни заведения в страната организират различни инициативи, които да изострят общественото внимание върху сърдечните заболявания – тяхното лечение и превенция. Провеждат се и изнесени профилактични кампании и консултации със специалисти на обществени места в близост до хората.

Най-големият враг на сърцето е на първо място страхът от Covid, а след това и самият Covid-19. Това твърдят от Българския кардиологичен институт, който започва Национална кампания с цел да се установят последиците върху сърцето и сърдечносъдовата система при пациенти, излекувани от новия коронавирус, съобщи БТА. От института посочват, че прекараната Covid инфекция влошава показателите на сърдечно болните и допълнително затруднява лечението.
В рамките на проекта водещи български кардиолози ще извършват безплатни консултации, диагностика и лечение на пациенти от цялата страна, преболедували Covid-19. Стартът на кампанията ще бъде даден в Световния ден на сърцето – 29 септември 2020 г.


Редактор: Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 18 февруари 2025 г.

В "България днес" на 18 февруари говорим за филма "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков, който ще има премиера на 20.02. Обсъждаме го с Веселин Диманов и Димитър Стафидов, автори на "Моралът е доброто", документална лента за друга емблематична..

публикувано на 18.02.25 в 19:00

Мразовито време в средата на седмицата

В сряда , 19 февруари, минималните температури ще бъдат между минус 8 и минус 3°. В София ще е около минус 7°. През деня валежите от сняг в североизточните райони ще започнат да спират, но в Югоизточна България все още на много места снеговалежът..

публикувано на 18.02.25 в 18:10

Президентът: Употребата на наркотици от младите застрашава нацията ни

Президентът Румен Радев свика днес заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, посветено на рисковете и заплахите пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото..

публикувано на 18.02.25 в 17:45