Университетът за национално и световно стопанство е домакин на събитие, организирано от Националното представителство на студентските съвети (НПСС), с което организацията отбелязва своята 20-годишнина. По време на церемонията, която се провежда при спазване на всички противоепидемични правила, с почетен знак ще бъдат отличени личности, допринесли за развитието на организацията.
„С част от тях организацията продължава своето сътрудничество и днес, но имената им избирам да оставя все още в тайна“ – заяви в интервю за Радио България председателят на НПСС Даниел Парушев. Според него, макар в повечето случаи дейността на организацията да остава незабелязана, тя е постигнала немалко за последните 20 години:
„Успяхме да я наложим като име, а в студентската общност ни припознават, тъй като постоянно изпращат различни сигнали до нас за проблеми, с които се сблъскват. Пример за проблем, който НПСС реши е, че успя да осигури средствата за ремонт на студентските столове и общежития в размер на 38 милиона лева, както и 2 милиона за стипендии. Максималният праг за стипендиите също бе увеличен от 150 на 180 лева“.
В исторически план, след разпадането на единствената студентска организация до 1989 г – Комсомола и няколкогодишен период на многобройни неустойчиви студентски формирования, основополагаща роля за създаването на студентските съвети изиграват протестите срещу кабинета на Жан Виденов през 1997 година. Година по-късно на среща във Велико Търново се обсъжда създаването на студентско обединение на за цялата страна. През пролетта на 1999 г. обединението им се преименува, а в началото на март 2000 година е официално учредено с името, което носи и до днес – Национално представителство на студентските съвети в Република България.
Съставил: Йоан Колев
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет,..
Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя европейските общества и защо гражданите изпитват толкова силна неприязън и недоверие към..
В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски” предостави за безплатно ползване чат..
Протестно шествие под надслов “Нито една повече”, организирано от “Феминистки мобилизации”, ще се проведе на днешния Международен ден за елиминиране на..
Българският посланик в Япония Мариета Арабаджиева и преводачът Елена Куцарова запознаха учениците от гимназия “Нагареяма” в префектура Чиба с..