Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейският парламент дебатира по въпроси от дневния ред на България

Европарламент
Снимка: Архив

При вял интерес от страна на евродепутатите в пленарната зала на ЕП премина дискусията за върховенството на закона в България в контекста на антиправителствените протести у нас. На 1 октомври т.г. Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи излезе с проект на резолюция, която ще продължи да се дописва до 8 октомври, когато е насрочено гласуването на документа. 

Очаквано реакциите на различните оратори по време на дебатите бяха разнопосочни - в зависимост от политическата си принадлежност, те критикуваха или защитаваха българското правителство, коментира кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова. 

От името на Европейската народна партия (ЕНП), чийто член е управляващата у нас ГЕРБ, Манфред Вебер посочи, че България е в преход и не всичко е перфектно, но и, че българите трябва да се гордеят с постигнатото: „В страната има правителство на ЕНП, но президентът е ляв“, т.е. има равновесие на силите. Вебер посочи и, че Бойко Борисов ръководи проевропейско правителство, а страната върви към еврозоната. „България е на прав път, промените трябва да стават не чрез протести, а чрез избори“.

Рамона Стругариу от центристката „Обнови Европа“ се обърна към колегите си с въпроса знаят ли кого подкрепят: „Защото подкрепяте внимателно изплетена мрежа от хора, изправени пред сериозни обвинения в корупция, пране на пари и измами с европейски средства“.

В подобен дух беше и изказването на евродепутата от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Катарина Барлей, както и на колегата ѝ Хуан Агилар, който посочи, че в България има недостатъци и се чуват постоянни упреци за корупция в съдебната система и за преследване на политически съперници. По думите му, положението е сходно с други държави от ЕС и даде за пример Унгария и Полша.

Като декларира, че напълно подкрепя правото на мирни протести, заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова подчерта, че промените в Конституцията на България трябва да са обект на широка дискусия и е необходимо време за постигането на консенсус. ЕК смята, че „Механизмът за сътрудничество и проверка е доказал, че е добър инструмент в процеса на реформи и е довел до законови и институционални мерки, за да бъдат постигнати препоръките в него". 

Още по темата - от кореспондента на БНР Ангелина Пискова - ТУК

Съставил: Кр.Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 27 ноември 2024 г.

В програмата на 27 ноември поставяме фокус Ньойския договор, от чието подписване се навършват точно 105 години. Ноември е месецът, в който е учредена и Организацията на бежанците от Западните покрайнини. "Дългосрочните исторически процеси за..

публикувано на 27.11.24 в 19:00

Ще преобладава слънчево време, по поречията с мъгли

През нощта  ще бъде ясно. Вятърът в повечето райони ще стихне. След полунощ по протежението на р. Дунав, на места в котловините, поречията и по Черноморието ще се образуват мъгли и ще има намалена видимост с ниска облачност. Минималните..

публикувано на 27.11.24 в 18:30

След серия от нападения търговските центрове обещаха да засилят охраната

Търговските центрове в София и страната ще увеличат броя на охранителите, там където е необходимо. Предвижда се да се сложат и допълнителни паник-бутони при желание от страна на търговците, съобщава Българската асоциация на ритейл..

публикувано на 27.11.24 в 17:00