Идеята на българските винопроизводители е чрез популяризиране на винения сорт, който се среща само в България, питието да стане още по-разпознаваемо у нас и зад граници. А то определено заслужава възторжените отзиви на ценители от цял свят. Маврудът е неотменна част от популярните винени маршрути, насочени предимно към чужденците. Това е един от най-старите и считан за особено ценен висококачествен местен сорт червено грозде. Узрява по-късно, а произведеното от него вино има наситено рубинен цвят, да не говорим за плътния и неустоим аромат!
В България има около 40 изби, които произвеждат вина от сорта Мавруд. Около 30 от тях приемат туристи в специално оборудваните за целта дегустационни зали.
Първото честване на Деня на мавруда ще е през 2021 година. Празникът ще продължава цяла седмица като за център на събитията е избран Пловдив, където сортът е най-разпространен. Представяне на различни марки мавруд, безплатни винени дегустации и уикенд пакети за винен туризъм са само част от атракциите, с които производителите ще се популяризират България като дестинация за винен туризъм.
Румъния предоговори с ЕС своя Национален план за възстановяване и устойчивост Еврокомисията одобри нов вариант на Националния план за възстановяване и устойчивост на Румъния, съобщи министърът по европейските фондове Драгош Пъслару, цитиран от..
Институтът по земеделие в Кюстендил днес отбелязва Празника на земеделската наука с дегустация на нови сортове и хибриди ябълки,съобщи за БТА неговият директор доц. Илияна Кришкова. На земеделците ще бъдат представени плодове от специфични..
В петък , 24 октомври, минималните температури ще са от 10 до 15°, в София – 10°. Сутринта в западните райони на страната ще завали дъжд. През деня ще е облачно и от запад на изток ще има валежи от дъжд. След обяд ще валежите постепенно ще спират,..
В събота , 25 октомври, минималните температури ще са от 6 до 11°, в София – 6°. През деня временно разкъсване и намаление на облачността ще има над..
В "България днес" на 24 октомври слушайте: 01:19 – Актуално от България и сънародниците по света 11:32 – По съседски –..
За Криси Бранд, журналист на свободна практика и многогодишен радио ентусиаст от Обединеното кралство, пътуването до България не започва с обаждане до..