Карнавалът в Рио, водопадите Игуасу, пустинята Атакама… Много са забележителностите, които през последните години все по-силно привличат българите към Южна Америка.
Организираният турист най-често вижда романтично гримираното й лице. Съвсем в друга светлина то се разкрива за Таня Глухчева, която отива в Бразилия по програмата Еразъм+, за да пише дисертацията си на тема популизъм. Заминава за три месеца, но се оказва заложница на пандемията.
Да би мирно седяло, не би чудо видяло
По време на престоя си в Бразилия Таня посещава и някои съседни страни. За седмица заминава в Чили при семейството на свой приятел, емигрирал от страната заради комунистическите си убеждения. Датата е петък 13-ти, а след четири дни заради Covid-19 обявяват извънредно положение. Затварят границите и Таня е принудена да остане в Чили задълго.
„В моя случай беше като затвор, – спомня си българката. – Преди дни – на 25 октомври, на референдум в Чили подкрепиха отмяната на конституцията от времето на диктатора Пиночет. Но тя си беше в сила при моя престой там, а в нея военните са на почит. Беше обявено, че всички трябва да си стоят по домовете. По улиците обикаляха униформени и бдяха хората да не излизат. За чилийците това е нещо нормално, но аз не съм свикнала да живея така и ми се стори зловещо. Може би точно заради това затваряне чилийците (или поне тези, при които бях) си припомниха времето на Пиночет и сякаш леко откачиха“.
50-те дни принудителна карантина в Чили се превръщат за Таня в кошмар. В семейството прокървяват незарасналите рани от времето на диктатурата. Стопаните на дома видимо се притесняват, че са подслонили чужденка, приятелка на комунист. Ровят в багажа й, подслушват разговорите й. Страхуват се, че може да им създаде неприятности. През това време Таня, затворена между четири стени, пресъздава несгодите си в книга – „Да пътуваш в петък 13-ти“, която е в книжарниците.
Друго, което силно поразява Таня при контакта й с латиноамериканската култура – в Бразилия, Аржентина и Чили, е мачизмът. „Жените и до ден днешен са тези, които трябва да се грижат за дома, а мъжът е издигнат на пиедестал – нещо, което си мислех, че в ХХI век съществува само по филмите“, споделя Таня. Не случайно в Аржентина се ражда движението „Нито една повече“ срещу насилието на жени и се разпространява из целия континент.
„Най-интересното е, че правителството в Аржентина е създало Министерство за защита на жената*, – отбелязва събеседничката ми. – То е първо по рода си в цяла Южна Америка. Оказва се, че в Бразилия има най-голям брой убити жени от ревниви приятели и съпрузи. Но същото се случва и в Чили, и в Аржентина“.
Таня съветва пътешественичките, желаещи сами да кръстосват Южна Америка, да не ходят предизвикателно облечени, а така също да не носят бижута. „Колкото се може по-скромни да бъдат“, подчертава тя, но е категорична, че, ако са си наумили да пътуват, да не се колебаят – „задължително да отидат, защото това си е едно незабравимо приключение“.
Докато не сбъдна мечтите си, няма да мирясам
Сигурно ще си кажете, че след всички перипетии, белязали пътешествието, започнало в петък 13-ти, Таня Глухчева е сложила кръст на Южна Америка? Но не, тя вече крои планове за следващия си полет дотам:
„Да, защото още от малка мечтата ми е да отида във Венецуела, Колумбия и, най-вече, в Амазонската джунгла. Всъщност с отиването в Бразилия идеята ми беше точно такава. Дори се свързах с един професор по антропология, за да си уредя възможност да поживея за седмица-две с някое индианско племе. Но започна пандемията и професорът, от съображения за сигурност, каза, че е по-добре да отменя това пътуване. А аз съм си наумила – докато не отида в джунглата, във Венецуела и Колумбия, няма да мирясам“, е категорична Таня Глухчева.
* Ministerio de las Mujeres, Géneros y Diversidad
Снимки: личен архив
Групата на "Демократична България" е предложила на ГЕРБ-СДС и на "БСП - Обединена левица" да гласуват "за" кандидатурата на Силви Кирилов от ИТН за поста председател на 51-вото Народно събрание. Йордан Иванов, народен представител от "Продължаваме..
Народни представители от ГЕРБ-СДС внесоха в Конституционния съд искане за тълкуване на разпоредби от основния закон на страната, предаде БТА. Депутатите искат яснота по въпроса, дали когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този..
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит, притежатели на обикновени български паспорти за не повече от 30 дни. Ситуационният център на..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО, ще бъде открит днес в Перник. На събитието ще присъстват посланиците на..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..