Западните Балкани са приоритет за Европейската комисия от началото на нейния мандат, заяви еврокомисарят по съседство и разширяване Оливер Вархеи на виртуалната конференция „Западните Балкани отвъд 2020: действия и решения по време на пандемия“, организирана от българския евродепутат Илхан Кючюк.
„Бъдещето на региона е в Европейския съюз и това е от интерес, както за нас, така и за страните от Западните Балкани. Във връзка с това пакетът за разширяване за 2020 г., който приехме заедно с Икономическия и инвестиционен план, предоставя подробен преглед на приоритетните реформи, които стоят в основата на процеса на присъединяване към ЕС“ - допълни Вархеи.
Пред Програма "Хоризонт" на БНР евродепутатът от групата „Обнови Европа“ в Европейския парламент Илхан Кючюк заяви, че страните от Западните Балкани трябва час по-скоро да бъдат интегрирани в Евросъюза: "Искаме да дадем силен знак, че Европейският съюз вижда Република Северна Македония, вижда региона като интегрална част от своето не само географско, но и политическо и икономическо развитие" - посочи Кючюк.
„Европейската комисия има ангажимент към Западните Балкани с огромно финансиране – било като безвъзмездни средства, било като предоставяне на заеми – обясни Илхан Кючюк и припомни, че сумата, която ЕК е заделила през настоящия кризисен период, се равнява на 3.3 милиарда евро. „ЕС е наясно с големите проблеми пред Западните Балкани, свързани най-вече с демографската криза и изтичането на мозъци и невъзможността младо и активно население да остане на територията на Западните Балкани“, допълни той.
Конференцията съвпадна с период на осезаемо напрежение между България и Северна Македония. Двете страни трябва да изгладят противоречията помежду си до 10 ноември, за да може пред Северна Македония да се отвори пътя на преговори с ЕС. Преди два дни вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева оповести на брифинг в София, че България все още не е в състояние да одобри преговорната рамка за Северна Македония, тъй като македонската страна системно нарушава Договора за добросъседство, създават се пречки за български инвестиции и не се правят крачки към преодоляването на езика на омразата.
Според Илхан Кючюк Брюксел трудно разбира днешния разговор между Република Северна Македония и Република България. „Голямото достижение на договора между България и Северна Македония е в намирането на формулировката „обща“, защото общото ни минало, общата история и общите корени, по думите му, ще поставят „много солидна основа за общото ни бъдеще“.
Политиката на разширяване води до засилване на присъствието на ЕС на световната сцена, това е геостратeгическа инвестиция към стабилна, силна и обединена Европа, изтъкна лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, който също взе участие в конференцията. По думите му, българският етнически модел на толерантност и заедност може да служи за пример на държавите от Западните Балкани за преодоляване на историческите наслоения и тлеещи етнически конфликти, което ще отвори вратите на държавите по пътя им към ЕС. Мустафа Карадайъ прогнозира, че лансираният икономически и инвестиционен план за региона ще има точно тази стратегическа цел – мобилизиране на средства за ключови инвестиции в областта на транспорта, енергетиката, зеления и цифров преход, които ще създадат устойчив растеж и работни места.
Съставил: Елена Каркаланова
Снимки: https: facebook.com/ilhan.kucuk.5
Граждани се събраха на протест и днес в памет на 12-годишната Сияна, загинала в катастрофа, този път пред столичния храм "Св. Александър Невски". Продължават масовите демонстрации в цялата страна срещу смъртоносното поведение на шофьорите по пътищата...
Патриарх Даниил отслужи Света литургия в катедралата "Св. Александър Невски" по случай празника Вход Господен в Йерусалим. Днешният ден отбелязва тържественото влизане на Исус Христос в свещения град. След като възкресил Лазар, Божият син отишъл в..
На официална церемония за посрещането на първия български изтребител F-16 Block 70 в Трета авиобаза в Граф Игнатиево премиерът Росен Желязков изтъкна, че материалната придобивка символизира идеологическата промяна, започнала през 2019 г. " Този..
През 1992 година едно дете от Грузия събира целия си живот в малка черна платнена торбичка, за да избяга от ужаса на бомбите…Войната през очите му –..
Изпълнителната агенция за българите в чужбина отваря врати за любопитните към книжното ѝ богатство. От там уточняват, че книжният фонд на..
Тараклийският държавен университет "Григорий Цамблак" в молдовския град Тараклия официално стана поделение на Русенския университет "Ангел Кънчев",..