В началото на 2020г. България и Виетнам отбелязаха 70 години от установяването на дипломатически отношения помежду си. Страната ни е една от първите, след Китай и СССР, която официално признава Демократична Република Виетнам на 8 февруари 1950г. Оттогава започва и сътрудничеството между държавите ни. Мнозина българи си спомнят още недалечното минало, преди 1989г., когато в България учеха и работеха много виетнамци. Усвояването на българския език започва още във Виетнам, където ги подготвят български преподаватели. В продължение на десетилетия, през висшите училища в България са преминали над 30 хил. виетнамски студенти, които не само не са забравили българския език, но и изпитват най-топли чувства към страната ни. Сред тях е доц. Чант Хи Мин Хоа, която днес е зам.ректор на Университета за социални науки и хуманитаристика в Ханой.
"Най-силно си спомням своите добри преподаватели и приятели - отбелязва в интервю за програма „Хр. Ботев” на БНР доц. Хоа. - В началото ми беше малко трудно да изучвам български език, но успях да завърша висшето си образование с отличие, да продължа на по-висока степен и да защитя дисертация. Повечето от хората във Виетнам, които са учили и завършили образованието си в България, са много добри в своята сфера. Някои постигнаха значими успехи в науката, други заемат високи длъжности в правителството, в администрацията, в различни организации и т.н. В наше лице България има голямо и силно лоби във Виетнам."
Според доц. Хоа България и Виетнам могат да развиват сътрудничество в много области като туризма, науката, културата, образованието. Специално в сферата на висшето образование, могат да бъдат развити съвместни магистърски и докторски програми. Има възможности за специализации и обмен на преподаватели.
"Двете държави биха могли да се споразумеят за учредяване на постоянни докторанти по български език в различни университети във Виетнам, както и по виетнамски език в България - посочва още зам.ректор Чант Хи Мин Хоа. - Най-новото, над което работим е преработено издание на българо-виетнамски речник, който е в два тома и е бил издаден от Софийския университет "Климент Охридски" през 1983-84г. Речникът е част от проект „Improving the quality of foreign languages...” и е с финансовата подкрепа на Министерството на външните работина България“.
В екипа, подготвящ новото издание на речника е и проф. Стоян Буров, един от преподавателите по български език, който в началото на 80-те години на миналия век обучава във Виетнам кандидатите за българските университети:
"От речника ще има голяма полза, защото ще подпомага всички, които поддържат своя български език. Има много виетнамци, които се занимават с наука, с култура. Речникът ще бъде полезен и в областта на търговията, икономиката, бизнеса, и особено туризма. Виетнам е много интересна туристическа дестинация - има много дълга крайбрежна ивица и там е вечно лято. Виетнамците са много прагматични хора, а идеята да се направят постоянни лекторати по български език във Виетнам и по виетнамски в България е много добра. Това не е само изучаване на български език, то е докосване до културата и връзките между хората."
Съставил: Гергана Манчева
Снимки: БГНЕС и архивВъв Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от решение на БАБХ да умъртви над 1700 животни, заради предполагаеми положителни проби с африканска чума...
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с тържествено запалване на коледната елха на площад "Възраждане". Събитието ще включва песни, танци,..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение в черноморския ни град. България е четвъртата европейска държава, която започва да прилага тази..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО, ще бъде открит днес в Перник. На събитието ще присъстват посланиците на..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..