Търсена е заради уникалния и ексклузивен стил, в който работи. Декорира къщи и дворци в Обединените арабски емирства, превръщайки ги в необичайни и красиви места за живеене. Вече 16 години Диана Фотева създава шедьоври, с лекота размивайки границата между изобразителното и декоративното изкуство.
Изучавала е стенопис и монументални техники в Националната художествена академия в София, продължава с живопис в един от най-големите университети за изкуство и дизайн в Германия (Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle, Germany), а живота ѝ променя един филм.
„В един дъждовен ден гледах по телевизията за Дубай, който ме впечатли и реших, че това е мястото на моята реализация – спомня си Диана Фотева. – Възможността не закъсня: дойдох тук и работих 6 месеца за известен италиански декоратор. Година по-късно, след като приключих следването си в Германия, се върнах и основах своя фирма.”
Декоративни тавани и мазилки, фрески, стенописи и орнаментални композиции – това е само част от богатата палитра услуги, които предлага фирмата на Диана.
Трудно ли е да се извоюва място на пазара в държава като Обединените арабски емирства?
„Голямата заслуга бих отдала на моята солидна и поливалентна професионална подготовка, която ме отличава и извежда пред много други на местна почва – казва Диана Фотева. – На второ място, важна предпоставка за успеха е способността да преценяваш ситуацията и непрекъснато да се адаптираш и нагласяш спрямо нея. Дубай е място, което се развива със замайващи темпове, а ние имахме щастието и късмета да се установим във време, когато нещата бяха още в зародиш. Днес се чувствам горда да бъда част от това общество и благодарна за възможността да съпътствам този изключителен прогрес.”
Бащата на Диана е изключителният български маринист Фоти Фотев, самата тя е известен арт-декоратор с вродено чувство за естетика и богат професионален опит. Предава ли се талантът по наследство?
„Мисля, че да – отговаря Диана. – Но освен че се предава, талантът се натрупва и доразвива. В нашата фамилия започва още с дядото на моя баща, който също е рисувал, макар да е бил самоук. Талантът сам по себе си обаче не е достатъчен: изискват се сериозен труд и постоянство, както и редица други качества, като находчивост и умение да се приспособяваш и израстваш в динамична и постоянно променяща се среда.”
Първите поръчки, които получава Диана, са за единични стени и тавани с позлата. Не след дълго преминава към художествен интериор и цялостни концепции – като изрисуваната антична карта на света на тавана на детска стая, за да стигне до големи и сложни проекти:
„Последните ни обекти са предимно луксозни хотели. Тази година участвахме в проект на световноизвестната архитектка Заха Хадид. Сега завършваме топ-луксозен хотел в бизнес-сърцето на Дубай – споделя българката.
Но може би един от най-емблематичните проекти, които съм изпълнявала, беше в частната ферма на покойния шейх Зайед бин Султан Ал Нахаян, основателя на федерацията на ОАЕ, наследена от неговият син шейх Тахнун в пустинята на Абу Даби, защото там имах удоволствието да се докосна до богатството на местния бит и култура. Местните са добре образовани по отношение на дизайна, предвид тяхната платежоспособност и възможността им да пътуват по света.”
България не липсва на Диана, защото тя никога не е прекъсвала връзката с родината. А привнася ли и нещо българско в произведенията, които създава?
„Определено! – категорична е арт-декораторът Диана Фотева. – Като възпитаничка на българската изобразителна школа, тя се проектира в работите ми при изграждането на стенописи, в орнаменталните рисунки, сериозно присъствие имат флоралните мотиви, но не бих могла да кажа, че се ограничавам с тях. Винаги съм имала афинитет и към западноевропейското изкуство. Затова моите неща са един богат синтез от европейски стилове, подправени с изтънчен арабски привкус...”
Снимки: личен архив
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Традиционният български коледен пикник, който организират Българската културна и социална асоциация "Родина – Сидни" и Българското училище "Д-р Петър Берон", ще се състои на 8 декември 2024 г в парк "Сейнт Леонардс" в Сидни. "Планирали сме много..
Изложба с живопис и скулптура на българския творец Андрей Лекарски ще бъде открита на 21 ноември от 19.00 часа, в посолството ни в Лондон, Великобритания (186-188 Queen's Gate, South Kensington, London,SW7 5HL,GB). Събитието се организира от Българския..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в..