Проекти за директно подпомагане на земеделските стопани по новата Обща селскостопанска политика (ОСП) на ЕС представи земеделското министерство на онлайн среща с Тематичната работна група за развитие на земеделието и селските райони в периода 2021 – 2027 г.
Съвети за дигитализация и включване в иновационни проекти за селското стопанство стават част от бъдещата интервенция „Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет“ (б.р. интервенция заменя термина „мярка“). Целта й е да се подобри информираността на стопаните относно възможностите за участие в схемите и мерките за подпомагане по новата ОСП. Мярката ще включва и консултантските услуги за разработване на безплатни бизнес планове и управление на проекти за малки и млади земеделски стопани.
Другата мярка - „Професионално обучение и придобиване на умения“, се обуславя от потребността от повишаване на квалификацията на предприемачите и заетите в селското стопанство чрез трансфер на знания за смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптация, устойчивото управление на природните ресурси, опазването на околната среда и биологичното разнообразие. Този вид интервенция предвижда възможност за провеждане на краткосрочни и дългосрочни курсове, семинари и демонстрации - в дневна, вечерна, дистанционна или комбинирана форма на обучение. Допустими бенефициенти са висши училища, професионални гимназии, центрове за професионално обучение, научни институти и опитни станции, а максималният размер на допустимите разходи за един бенефициент е 500 000 лв. за курсове и семинари и 200 000 лв. - за демонстрационни дейности.
При представянето на интервенцията „Допълнително подпомагане на доходите за млади земеделски стопани“ стана ясно, че се запазва досегашното изискване за възраст - в годината на първо подаване на заявление, кандидатите да нямат навършени повече от 40 години. Не се променя и условието за периода на създаване на стопанството - не повече от 5 години преди кандидатстване по схемата. При годишното плащане за първите до 30 хектара се въвежда ежегодно нарастваща ставка, която отразява нуждата от мотивация на младите земеделски стопани.
На заседанието на Тематичната работна група бяха представени също и проектите за „Основно подпомагане на доходите за устойчивост“ и „Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост.“ Целта е да се осигури финансова стабилност на малките и средни стопанства, както и устойчиви условия и стимули за разширяване на тяхната дейност и пазарна ориентация, информира пресцентъра на земеделското министерство.
В „България днес“ говорим за очакванията от Бюджет 2025 г. и опасенията на синдикалистите. Бедни ли сме на фона на държавите от ЕС и ако „ДА“ - как може да се промени това? Костадина Бело за продължаващото добро сътрудничество между България и..
В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..
Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..