Проекти за директно подпомагане на земеделските стопани по новата Обща селскостопанска политика (ОСП) на ЕС представи земеделското министерство на онлайн среща с Тематичната работна група за развитие на земеделието и селските райони в периода 2021 – 2027 г.
Съвети за дигитализация и включване в иновационни проекти за селското стопанство стават част от бъдещата интервенция „Консултантски услуги и повишаване на консултантския капацитет“ (б.р. интервенция заменя термина „мярка“). Целта й е да се подобри информираността на стопаните относно възможностите за участие в схемите и мерките за подпомагане по новата ОСП. Мярката ще включва и консултантските услуги за разработване на безплатни бизнес планове и управление на проекти за малки и млади земеделски стопани.
Другата мярка - „Професионално обучение и придобиване на умения“, се обуславя от потребността от повишаване на квалификацията на предприемачите и заетите в селското стопанство чрез трансфер на знания за смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптация, устойчивото управление на природните ресурси, опазването на околната среда и биологичното разнообразие. Този вид интервенция предвижда възможност за провеждане на краткосрочни и дългосрочни курсове, семинари и демонстрации - в дневна, вечерна, дистанционна или комбинирана форма на обучение. Допустими бенефициенти са висши училища, професионални гимназии, центрове за професионално обучение, научни институти и опитни станции, а максималният размер на допустимите разходи за един бенефициент е 500 000 лв. за курсове и семинари и 200 000 лв. - за демонстрационни дейности.
При представянето на интервенцията „Допълнително подпомагане на доходите за млади земеделски стопани“ стана ясно, че се запазва досегашното изискване за възраст - в годината на първо подаване на заявление, кандидатите да нямат навършени повече от 40 години. Не се променя и условието за периода на създаване на стопанството - не повече от 5 години преди кандидатстване по схемата. При годишното плащане за първите до 30 хектара се въвежда ежегодно нарастваща ставка, която отразява нуждата от мотивация на младите земеделски стопани.
На заседанието на Тематичната работна група бяха представени също и проектите за „Основно подпомагане на доходите за устойчивост“ и „Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост.“ Целта е да се осигури финансова стабилност на малките и средни стопанства, както и устойчиви условия и стимули за разширяване на тяхната дейност и пазарна ориентация, информира пресцентъра на земеделското министерство.
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до..
Деана Хааг е родена в Кливланд, щата Охайо. Израства с мечти за приключения и нови хоризонти. Завършва специалност "Изящни изкуства" в колежа..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..