Възрастни хора с озарени лица пеят и се смеят, забравили старостта, изолацията и… самотата. Загледани в екрана пред себе си, някои си тактуват, други пляскат в ритъм, трети дори правят плахи танцови стъпки. Да, това е реалната картинка в някои български старчески домове. Техните обитатели могат, макар и за кратко, да се почувстват специални.
Обикновено повод е рожденият ден на техен съквартирант. А в ролята на добрата фея, която се появява на екрана, за да изпълни музикалното желание на рожденика, влиза младата актриса и певица Сандра Петрова. „Беше малко необичайно, особено в началото на пандемията, когато хората от домовете още не бяха добре запознати с интернет технологиите. Но с времето някои от тях, заедно със социалните работници, се научиха как да осъществят добра интернет връзка и да свързват компютрите с телевизора, така че да ме гледат на голям екран“ – разказва Сандра.
Музикалните й онлайн срещи са част от “Предай нататък”- благотворителна кауза в помощ на хора в затруднено и неравностойно положение, каквито са и обитателите на старческите домове у нас. „Въпреки дистанционната връзка, те успяват да ми споделят важни неща, които стават важни и за мен“ – казва Сандра и добавя:
Най-често поръчват на Сандра да им изпее нещо на Лили Иванова. Много се „котират“ и народните ни песни, като „Лудо младо“, както и стари градски романси. „Когато си поръчат нещо конкретно и аз го разуча за тях, става още по-специално! Но Лили им е фаворит! Просто виждам как тя е уловила времето за тези хора и сякаш го е замразила! Като чуят нейна песен - веднага скачат!“- казва Сандра.
Във време на пандемия, обитателите на тези домове са най-засегнати от изолацията. „Дали са тъжни? Когато изпълнявам някои песни, виждам как си спомнят за младостта и има лека тъга в тях“, споделя актрисата.
Доброто е заразно. То носи не само радост на хората в нужда, но и на самите добротворци. Сега Сандра се е вдъхновила от още една идея, с която да зарадва възрастните хора в навечерието на Коледа. В момента тя подготвя студиен запис на концерт с любими техни коледни песни. В него ще пее в акомпанимент на трима млади музиканти. „Можем и онлайн да изпълняваме парчетата, но решихме, че ще е по-удобно да са на запис, така че да си го пускат в удобно време“ – обяснява младата певица и актриса. И не спира дотук!
„Имаме една идея, която вече започваме да раздвижваме.Това е да направим възможно, ако някой дарител поиска, да дари радост на дома за възрастни, като наеме музиканти. С тях може да се организират латино вечери или вечери на старите градски песни, в зависимост от предпочитанията на хората от дома.“
В навечерието на празниците, които тази година ще са много различни, заради изолацията покрай Covid-19, възрастните хора, подобно на всички ни, копнеят за глътка радост, щастие, музика и … мечти. Но по Коледа стават чудеса! Добрите феи имат грижата!
Снимки: Сандра Петрова
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Деси Добрева не за първи път се обръща към една от вечните български песни. След като преди години в "Двама" певицата представи своя версия на "Вървят..