Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главният банкер прогнозира влизане в еврозоната от 2024 г.

Димитър Радев
Снимка: БГНЕС

На 1 януари 2024 най-вероятно българите ще пазаруват с евро, прогнозира управителят на Българска народна банка Димитър Радев, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria. Влизането на страната в ERM 2 ще ускори процеса на реално доближаване на българската икономика до тази на еврозоната и на доходите до средноевропейските, казва Радев. Лихвите през 2021 г. ще останат на същите нива като през 2020-та. 

На фона на кризата от пандемията, ситуацията в банковия сектор сега е не по-лоша от тази преди кризата. Банковият сектор е бил добре подготвен, централната банка е предприела мерки за над 4,5 млрд евро, а самите банки подхождат разумно и формират резерви, които да им помогнат да посрещнат рисковете и през 2021 г., обясни банкерът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 2 октомври 2025 г.

В "България днес" на 2 октомври слушайте: 07:20 Актуално за и от българите по света 16:16 Войната погубва нематериалното културно наследство, идентичността и корените на българите в Украйна – Тетяна Станева за шестото издание..

публикувано на 02.10.25 в 19:00

Дъжд и сняг ще валят в петък

През следващото денонощие съществена промяна на времето няма да настъпи. Времето ще бъде облачно, на много места със значителни валежи от дъжд, в планинските райони над 600-800 м надморска височина – от сняг. В края на деня валежите в югозападните..

публикувано на 02.10.25 в 18:25
Борислав Сарафов

ВКС отстрани Борислав Сарафов като и. ф. главен прокурор

Наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) прие, че правомощията на и. ф. главен прокурор се прекратяват по силата на закона  ex lege след изтичане на шестмесечния срок, разрешен от закона. Затова Борислав Сарафов вече не е и. ф. и негови..

публикувано на 02.10.25 в 17:13