Във връзка с изтичащия на 31 декември 2020 г. преходен период на Брекзит за българите във Великобритания е важно да знаят, че правото им да получат непланирано лечение - спешна и неотложна помощ посредством Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК) или заместващ сертификат, е гарантирано на осигурените лица, чийто престой е започнал преди 31 декември 2020 г. и продължава след тази дата. Максималната продължителност на престоя не е определена в закон и зависи от фактическите обстоятелства във всеки отделен случай, съобщи българското Министерство на външните работи.
Студентите от ЕС, включително тези, записани през текущата академична 2020-2021 година, имат право да кандидатстват по Схемата за уседналост на ЕС, но само ако физически присъстват във Великобритания преди 1 януари 2021 г. Пристигането и установяването им там преди края на преходния период е от съществено значение за запазване на правото им на достъп до неотложна помощ в страната чрез Европейска здравноосигурителна карата или удостоверение за временно заместване на ЕЗОК.
Българските граждани и членовете на техните семейства, които са осигурени съгласно българското законодателство и чието пребиваване в Обединеното кралство е започнало преди 31 декември 2020 г. могат да ползват медицинска помощ в пълен обем, която е гарантирана и за британските граждани, след като са се регистрирали към местната здравноосигурителна система с европейски формуляр S1/S072.
При необходимост от допълнителна информация българските граждани могат да се обърнат към Националната здравноосигурителна каса.Сънародничката ни Доли Михайловска, която живее в Бразилия, открива днес самостоятелна изложба в Сао Пауло, предаде БТА. Експозицията, кръстена "Между редици и интервали. Фрагменти от самите нас" ще бъде официално открита между 15:00 и 19:00 ч. в..
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..