Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуването приобщава българите в чужбина към родината

Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев призова институциите, гражданските организации и политическите партии да работят заедно, така че участието на българите зад граница в предстоящите избори да бъде активно.

По време на видеоконферентна връзка с представители на български организации зад граница, която е част от консултациите на държавния глава за провеждане на предстоящите парламентарни избори, Радев посочи, че за първи път правим избори в условия на пандемия. Затова от особена важност е да бъде гарантирано здравето на всички български граждани, конституционното им право да гласуват и да се направи така, че заедно да се гарантират активни избори с нормална избирателна активност и доверие в изборния процес.

Президентът уточни, че гласуването в чужбина има още едно важно значение - освен да бъде зачетен гласът на сънародниците ни зад граница, то укрепва духовната връзка с родината и ангажираността с обществено-политическия живот в България.

Вицепрезидентът Илияна Йотова изведе на преден план сред въпросите за предстоящите избори този за изтичащите лични документи на много български граждани у нас и в чужбина. По думите на вицепрезидента, от българските общности зад граница са попитали, дали ще има удължаване на документите поради невъзможността в момента да бъдат подновени, за да не стане така, че от една на пръв поглед формална причина, да не може да се упражни правото на глас, предаде БТА.

Българските общности зад граница настояват на предстоящите парламентарни избори да може да се гласува по пощата и да бъдат открити повече секции за гласуване в чужбина. 

Атанас Пеканов, икономист в Европейската централна банка, който живее и работи в Австрия и е част от Стратегическия съвет на президента, смята, че в края на март е прекалено рано да се проведат избори: "И с оглед на евентуалната надежда, че по-топлото време може да доведе до по-мека епидемична ситуация, на първо място провеждането на изборите в по-късен етап. Това ще позволи и събирането на хора навън и би трябвало да олекоти ситуацията. По отношение на изборите в чужбина, сега е моментът да мислим за изменения, които така или иначе отдавна са приети в други страни, като гласуването по пощата".

Мария Спирова, живееща във Великобритания, подчерта, че здравните власти на Острова не дават надежда за подобряване на пандемичната ситуация през следващите няколко месеца. Освен това, заради Брекзит, секциите там не могат да са повече от 35, което ще бъде дискриминация за българите от по-малките градове, информира репортерът на БНР Цветелина Стоянова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

От българите по света очакват творби за конкурса "Олтарите на българския дух"

Международен литературен конкурс под надслов "Олтарите на българския дух" обявиха Литературен кръг "Любородец", Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина и Салон за българската култура и духовност – Чикаго. Това съобщи порталът..

публикувано на 02.01.25 в 15:54

В Цариброд обсъждаха промени, които се очакват в Сърбия

Промените се "усещат във въздуха", студентите върнаха надеждата, която не е имало от години и обществото трябва да стане нормално – това са посланията от трибуната "Към какво общество се стремим", която се състоя в залата на Центъра за култура в..

публикувано на 02.01.25 в 15:32
Снимка: личен архив на Александър Полибза

В обичая "По́ле, по́ле" се преплитат християнските и езическите вярвания на бесарабските българи

Преселвайки се в Бесарабия преди повече от два века, българите пренасят със себе си и част от богатата ни обредност. В новата им родина някои обичаи се видоизменят под влияние на местните традиции, други изчезват, а трети се запазват само и..

публикувано на 01.01.25 в 08:05