Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Австрия наложи трети локдаун

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Австрийските власти удължиха за трети път пълното затваряне (локдаун) на страната, което ще важи до 7 февруари 2021 г., информира българското Министерство на външните работи.

Въвеждат се и следните нови мерки:

  • Дистанцията, която трябва да се спазва между гражданите, е увеличена на 2 метра;
  • От 25 януари 2021 г. ще е задължително използване на маска тип FFP-2 за всички на възраст над 14 години в търговските обекти и обществения транспорт.

Училищата остават затворени, като продължава дистанционната форма на обучение.

Хотелите и заведенията остават затворени, като в средата на февруари ще се извърши оценка дали те ще могат да отворят отново през март.

Както до момента, влизащите в страната, които са били в рискови региони, какъвто е и България, подлежат на задължителна 10-дневна карантина. Прекратяването й е възможно преждевременно с отрицателен PCR или антигенен тест най-рано на петия ден.

Преди пътуване гражданите следва да си направят електронната регистрация - Pre-Travel-Clearance – PTC, като регистрационният формуляр е достъпен на немски и английски език на следната електронна страница: www.oesterreich.gv.at.

При необходимост от съдействие българските граждани могат да се свържат с посолството ни във Виена на следните телефони: +43 1 505 31 13, +43 1 505 64 44, +43 1 503 16 78, +43 1 581 03 82.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В граничните райони на Кюстендилско чужденци вече напират да плащат в евро

Чужденци често искат да плащат в евро в България, особено като зареждат гориво по бензиностанциите. Причината е, че на стоките вече има обозначена и цена в европейската валута, разказват в търговските обекти в Кюстендилския край. Малко трудно..

публикувано на 22.10.25 в 09:41
На снимката: Цветан Спасов, Смилен Вълов и Димитър Копаров

Все повече българи искат да се завърнат в родината

Наблюдава се трайна тенденция за завръщане на българи от чужбина, стана ясно на форума “Европа е с мен”, организиран от Управляващия орган на Програма “Развитие на човешките ресурси“ на Министерството на труда и социалнат олитика. Решението се..

публикувано на 21.10.25 в 15:34

24 обществени медии от цял свят обсъждат в София съвременните предизвикателства

Няма демокрация и свобода без свобода на словото и плурализъм. Това заяви президентът Румен Радев при откриването в София на Годишната конференция на Международната асоциация на обществените медии. Българското национално радио за първи път е..

публикувано на 21.10.25 в 13:25