Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българки от Тараклия отбелязват Бабин ден

Снимка: svetlina - архив

Бесарабските българки от молдовския град Тараклия честват днес Бабин ден, празник с дълбоки корени, запазил се и до наши дни, предаде БТА.

На този ден бесарабските жени, възпроизвеждайки старите обреди, засвидетелстват уважение към възрастните жени, помагали на родилките.

Те се събират и посещават избрана от тях възрастна жена в дома й, за да й честитят празника с обредно поливане. То се извършва под плодно дърво в градината или на стълбите на дома. Всяка жена подава на бабата сапун, полива й вода и я дарява с пешкир, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на младите жени - за да са плодовити и лесно да раждат. Сред празнуващите не може да има мъже. Ако такъв се появи, жените могат да го намажат със сажди. Денят завършва с традиционна трапеза, песни и танци.

Тази година обаче заради коронавируса жените не могат да отбележат празника както преди, с много участници, а правят това в по-тесен кръг по домовете.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сайтът "Българският Берлин" набира все повече почитатели

Виртуалното пространство, в което можете да намерите информация за българските ресторанти на територията на Берлин, услугите, които предлагат нашенци – занаятчии, а също така адреси и телефони за връзка с медиците ни, работещи на територията на..

публикувано на 21.10.25 в 09:25

Илия Луков ще пее на Деня на бесарабските българи в Тараклия

Народният певец Илия Луков ще изнесе концерт в Тараклия по случай Деня на бесарабските българи – 29 октомври. Тържеството в центъра на българите в Молдова ще бъде кулминацията на празничната програма, организирана от Районния съвет, и..

публикувано на 20.10.25 в 17:59

Центърът "Великата базилика – от Плиска до Арциз" се нуждае от съфинансиране

Генадий Мартинов – бесарабски българин, протойерей на църквата "Радост на всички скърбящи" в украинския град Арциз в залата на читалище “Славянска беседа“ в София проекта "Великата базилика – от Плиска до Арциз". Инициативата е част от..

публикувано на 20.10.25 в 11:23