Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров: България да поиска от Гърция костите на цар Самуил

Проф. Николай Овчаров
Снимка: БГНЕС

„Костите на цар Самуил и на последните двама царе от Първото българско царство са затворени в подземията на Византийския музей в Солун. За гърците тези мощи нямат никакво значение. Време е отново да направим постъпления пред нашата южна съседка те да бъдат пренесени у нас“, казва за БТА археологът проф. Николай Овчаров.

„Мястото на тези мощи е в родината им – България, така ще се изпълни и заветът на техния откривател, гръцкия археолог проф. Николаос Муцопулос“, призовава Овчаров.

Гробът на Цар Самуил на остров Свети Ахил в Малкото Преспанско езеро
През 60-те години на 20-и в. на малкия остров Свети Ахил в Малкото Преспанско езеро в Гърция, в основите на едноименната базилика са открити саркофазите с останките на цар Самуил, неговия син и следващ цар Гавраил Радомир и на племенника му цар Иван Владислав. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Дъждовен вторник – червен код за интензивни валежи в Източна България

Във вторник , 7 октомври,   ще се задържи облачно. Продължителни и значителни валежи от дъжд ще има в източните и северните райони на България. В югозападните и южните централни части от страната валежите ще отслабнат, но с прекъсване все още на..

публикувано на 06.10.25 в 19:35

Тазгодишната реколта от грозде е с перфектно качество

Гроздето от тазгодишната реколта е с перфектно качество, но количеството ще бъде по-малко в сравнение с предходната година, заяви директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното Красимир Коев в Пловдив, където се провежда деветата Глобална..

публикувано на 06.10.25 в 16:20

Защо чуждестранни шофьори на камиони стават обект на корупция по пътищата в България

Българският гений в сферата на хумора, особено когато се касае за обществено важни теми, винаги се е отличавал. Така например абревиатурата ДАИ – Държавна автомобилна инспекция, органът, който се занимава с контрола на тежкотоварния трафик на..

публикувано на 06.10.25 в 12:15