В разгара на мразовитата зима бургазлии се радват на екзотична гледка. Разположеното край града Атанасовско езеро на места … розовее. Причината? Тук, вече втора година се подвизава многобройна колония от розово фламинго. Топлолюбивата птица упорито кръстосва студените му води и нито леденият вятър, нито снежните виелици през последната седмица, не могат да я прогонят от новото ѝ местообитание.
Розовото пернато е обект на грижи от страна на Българската фондация Биоразнообразие (БФБ), която работи по специален проект „Лагуна на живота“, подкрепен от ЕК.
През миналия месец орнитолозите са преброили 1200 екземпляра в района.
Този пернат вид, обаче определено не е характерен за нашите географски ширини. Какво го води насам? Преобладаващата част от фламингото в Атанасовското езеро са млади екземпляри, които търсят нови територии в опит да се заселят далеч от конкуренцията на по-възрастните птици. Оказва се, че „розовите ята“ долитат до езерото ни от близките колонии в съседните Гърция и Турция. Но някои птици пристигат у нас чак от Испания, Франция и от още по-далечни земи.
„Сега, с климатичните промени, фламингото търси по всякакъв начин да разшири ареала си на разпространение. То обича плитки лагуни, подобни на Атанасовското езеро и ако в други държави местата, подходящи за него намаляват, то ги намира при нас“ – казва Радостина и добавя:
„През последните 10 години активно работим за подобряване на условията в езерото и по-точно състоянието на крайбрежната лагуна, циркулацията на водите във водния цикъл и местата за гнездене на птиците.“
Орнитолозите обаче имат опасения, защото изящната птица би могла да застраши биоравновесието в района. За момента в Атанасовското езеро преобладават млади екземпляри фламинго, които още не са на възраст да гнездят и да се размножават. Но стигне ли се до увеличаване на популацията им, ще възникне проблем. Това са едри птици. Ако решат да загнездят в района, те ще влязат в конкуренция с гнездящите по дигите и валовете колонии от саблеклюни, чайки, рибарки, кокилобегачи и други типични местни обитатели, тревожат се от БФБ. Междувременно Атанасовското езеро се е превърнало в любимо място на фотографи и любители на дивата природа.
„БФБ подготвихме проект под наслов „Дестинация фламинго“. Успяхме да определим 4 маршрута, по които има голяма вероятност да се наблюдава розовото фламинго. Някои са пешеходни, други са веломаршрути. Качени са в Гугъл карти, с идеята да са достъпни за всеки. Работим съвместно и с община Бургас в тази насока“ – отбелязва Радостина.
А кога е най-подходящото време за снимки и разходки край Атанасовското езеро?
„Сега, през зимата има дни, когато светлината е много подходяща и птиците могат да се наблюдават и да се снимат добре. Иначе през лятото езерото е най-привлекателно. Тогава придобива пъстри оттенъци и е истинско зрелище“ – казва в заключение Радостина Ценова.
Снимки: Българска фондация Биоразнообразие
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския диктатор Тито, заради българското си самосъзнание. На церемония пред столичния храм “Света Неделя”..
Продължава работата по снегопочистването на територията на София.170 машини обработват със смеси срещу заледяване и избутват сняг по улици и булеварди, съобщи пресцентърът на Столичната община. Работи се по общинската пътна мрежа, Южната дъга на..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на българската държава Аспарух. Ахинора е инфлуенсърка и създава поне по два поста на ден.Тя е 24-годишно..
Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и генералният директор на БНР Милен Митев подписаха меморандум за..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
15 януари даде дългоочакваната развръзка на загадката, свързана със..