Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чехия изисква за пристигащите отрицателен тест за коронавирус

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българските граждани, които пътуват за Чехия, от 5 февруари ще трябва да представят отрицателен антигенен или PCR тест за Covid-19, направен не повече от 48 часа преди пътуването. Пет дни след пристигането в Чехия гражданите следва да си направят отново PCR тест и да го представят на местната хигиенно-епидемична служба, като до тогава те са длъжни да се самоизолират, съобщи българското външно министерство.

Те са длъжни и да носят хирургична или предпазна маска стандарт FFP2 10 дни след пристигането си. Пристигащите в Чехия е необходимо предварително да попълнят и изпратят електронен формуляр на пътуващия (Public Health Passenger Locator Form). Той може да бъде открит на следния интернет адрес. Изключения се правят за международния транспорт, транзитно преминаващите през територията на Чешката република пътници, както и за трансграничните работници.

Продължават да важат изключенията от горните правила за международния транспорт. При нужда от съдействие българските граждани в Чешката република могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Прага на следните телефонни номера: +420 222 212 011; +420 222 211 258, както и на дежурен телефон в извънработно време: +420 774 790 991. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на посолството: Embassy.Prague@mfa.bg


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Внимание, мечка! Случка в Карлово поднови дебата за съжителство с хищника

Охранителни камери заснеха мечка в жилищен квартал на град Карлово преди дни.  Хищникът е сляз ъл до къщите в северната част на града и се е разхождал невъзмутимо по улиците , докато не е бил подплашен от преминаващ автомобил. След сигнали на..

публикувано на 22.11.25 в 10:05
Снимка:  Facebook/ Дефиле на младото вино

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив омайва с аромати и духа на традицията

Седемнадесетият пореден празник на младото вино в Пловдив беше открит официално на 21 ноември . Виненият маратон, който ще продължи през целия уикенд обещава  незабравимо кулинарно и културно пътешествие сред автентичната атмосфера на Стария град..

публикувано на 22.11.25 в 09:05

Дни на турската култура в Балчик

Дни на турската култура ще се проведат на 22 и 23 ноември в Културен център "Двореца" в Балчик. Събитието под мотото "Посоки Турция" се осъществява с участието на културни институции от страната. Сред участниците са Народно читалище "Мевляна – 2012",..

публикувано на 22.11.25 в 06:00