Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът ще решава, дали да се строи АЕЦ "Белене"

АЕЦ "Козлодуй"
Снимка: БГНЕС

Парламентът ще реши дали да се строи АЕЦ "Белене" или наличното оборудване да се използва за изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй". Това отговори министърът на енергетиката Теменужка Петкова в парламента на депутатски въпрос относно приоритетите на страната ни в ядрената енергетика и бъдещето на АЕЦ "Белене".

По думите на Петкова, в проекта за енергийна стратегия на България пише, че страната ни се нуждае от нова ядрена мощност от 2000 мегавата. Според експертен доклад, няма техническа пречка наличното оборудване за АЕЦ "Белене" да се използва за изграждането на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй".

По думите на министъра, разходите за АЕЦ "Белене" от 2006 г. насам са около 1,5 млрд. евро. В момента върви процедура за избор на стратегически инвеститор по проекта АЕЦ "Белене".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изследване на INSAIT за създаването на ИИ системи отличено на световен форум

Изследване на INSAIT (Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии) към Софийския университет “Св. Климент Охридски” беше отличено като водеща статия на едно от най-престижните събития в света на изкуствения интелект и..

публикувано на 08.10.25 в 16:46

Правителството предвижда до 7 500 лв. за пострадали от наводненията домакинства

На днешното заседание на Министерския съвет са одобрени средства в подкрепа на пострадалите от наводненията, съобщи на брифинг министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.  "По 3000 лв. ще се дават като допълнителна подкрепа за..

публикувано на 08.10.25 в 12:36

Проф. Калин Георгиев: Бесарабските българи съхраняват корените си непринудено

Българската интелигенция, която в голямата си част е демократично настроена, трябва да бъде популярна сред украинските българи. Същевременно цялата украинска култура и украинска интелигенция трябва да могат да достигнат до нас. Такова мнение..

публикувано на 08.10.25 в 11:17