Българският аниматор Теодор Ушев ще бъде председател на Международното жури, което ще оценява филмите от Международния конкурс за първи и втори филми и Конкурса за български късометражен филм на юбилейния 25-и София Филм Фест (СФФ). Заедно с него в журито тази година са включени още Светла Цоцоркова, режисьор на „Сестра“ – филмът-победител в 24-тия СФФ, руският режисьор Иля Хржановски, унгарският режисьор, актьор и продуцент Саболч Хайду и македонската актриса Наташа Петрович. Филмови творци от пет държави и три континента ще присъдят наградите на фестивала, уточняват организаторите от „Арт фест“.
Теодор Ушев е обявен за най-влиятелния аниматор в света за последните 25 години според международна анкета на престижния анимационен фестивал в Лерида (Animac). В последните 15 години работи за Националния филмов съвет на Канада. В творческата си биография има повече от 15 филма, донесли му над 200 международни награди по цял свят.
В рамките на 25-ия София Филм Фест Теодор Ушев ще представи програма със свои анимационни и експериментални филми, сред които познатите на българските зрители „Сляпата Вайша“ и „Физика на тъгата“ по произведения на писателя Георги Господинов.
Най-големият филмов форум на Балканите – СФФ тази година ще се проведе между 11 и 31 март и в програмата му са включени повече от 150 пълнометражни игрални и документални заглавия, както и над 20 късометражни филма.
"Тази година е много особена за анимацията. Няма големи шедьоври, но има малки бисери, които изскачат на повърхността." Така известният ни аниматор Теодор Ушев, който понастоящем живее в Монреал, Канада, представи пред публиката селекцията си..
Биляна Фурнаджиева пътешества сред тучни поляни, наслаждавайки се на прохладен повей и трелите на птици. И като в детството отнася със себе си камъчета, кестени, листа, цветчета, които привличат погледа й на визуален артист. По-късно в ателието..
В Източните Родопи, на мястото където римски патриции са пили вино под мраморни колони, днес туристи обличат автентични тоги и се дивят на оригинални мозайки от II-III век. Вила " Армира " – единствената запазена римска аристократична..