Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къщата на Христо Ботев в Задунаевка става образователен център

Бившият консул в Одеса Димитър Тучков купи и дари имота на държавата

Снимка: Фейсбук/МОН

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев прие символично ключа от къщата в украинското село Задунаевка, в която е живял и работил Христо Ботев през 1866 и 1867 г. Предаде му го бившият генерален консул на България в Одеса, който купи и дари имота на българската държава. На среща в София министър Вълчев изрази благодарността си за родолюбивото му дело, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).


Преди да дари къщата, Димитър Тучков и Димитър Йоргачов - бесарабски българин и бизнесмен от Одеса, са я ремонтирали и така са предотвратили загубата ѝ. "Къщата потъваше. Направихме железобетонни пояси от кота нула и на първия етаж. За сто години е направена" – е разказал Тучков на министър Вълчев и му е показал снимки от имота преди и след ремонта.


Едноетажната каменна къща с плевня и изба към нея ще бъде превърната в образователен център на името на Христо Ботев. Центърът ще популяризира делото на поета-революционер сред бесарабските българи. В него ще се организират посещения и тематични срещи за децата и учениците от българските неделни училища. Министерството на образованието и науката ще осигурява средствата за това. В къщата-музей ще могат да се видят книги и документи за живота и делото на Ботев и негови произведения. Ще има също библиотека с българска литература и видеозаписи на фолклорна музика, танци, пиеси.

Къщата отвътре

През учебната 2019/2020 година българската държава е осигурила 950 хиляди лева за функционирането на 42-те български неделни училища в Одеска област. В тях учат близо 5000 деца. Всички тези образователни институции развиват дейности, свързани с усвояването на българския език, с изучаването на българската история и география, със съхраняването на националното самосъзнание, идентичност, традиции, фолклор и култура.

Общият брой на българските неделни училища в Украйна е 70. За настоящата учебна година България е осигурила финансово подпомагане за българската общност в размер на 1,46 млн.лв, припомня пресцентърът на МОН.

Снимки: Фейсбук страница на МОН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Девети рожден ден на ФАР от Цариброд: От светилника до свободата

Интернет Портал ФАР от Цариброд на 1 март отбелязва девет години съществуване, предизвикателства и борба за медийна свобода, съобщава медийният екип. Оттам изтъкват, че благодарение на всеотдайната работа на цялата редакция ФАР последователно отстоява..

публикувано на 28.02.25 в 12:35

Мост на вярата - 2 епизод

Александра Карамихалева ни среща с отците Любомир Братоев , Любомир Леонтинов и Цоло Кривачков - протосингел на митрополията , както и с църковния настоятел Христо Беров . Те разказват за първите стъпки на църковната община и за формирането на..

публикувано на 28.02.25 в 12:00

Никола Караиванов удостоен с държавен орден за просветителска дейност сред българите в Украйна

Историкът Никола Караиванов е един от учените, които президентът Румен Радев награди днес с орден "Св. св. Кирил и Методий". Ученият получи отличието като признание за просветителската дейност сред българската диаспора в Украйна и заслугите в областта..

публикувано на 27.02.25 в 20:11