Ако сте се разхождали из Габрово, няма как да не сте направили пешеходен тигел по калдъръма на „Шести участък“. Това е най-старият габровски квартал, пряко свързан с възникването на селището. Името му, както подобава на габровци, се свързва със случайно възникнала шега. Районът изобилства с ресторантчета и кръчми, в които често са се развихряли шумни веселия. Поради това и често бил посещаван от полицаи, затова по аналогия с пети полицейски участък в столицата, започнали да го наричат „Шести участък“.
И макар някога да е бил сърцето на града, днес кварталът сякаш остава встрани от маршрута на гражданите и гостите на „българския Манчестър“. Възраждането му бе във фокуса на тридневен хакатон под наслов „Промяна на Шести участък“ в гр. Габрово.
„Участниците бяха не само от различни градове – Габрово, София, В. Търново, Трявна, но и от различни професионални области, което допринесе за обогатяване на споделените идеи и финалната концепция за бъдещото и устойчиво развитие на квартала – съобщи за Радио България доц. Светла Панайотова, преподавател в Техническия университет в града. – Отборите подготвиха с много хъс презентациите си, съпроводени с богат илюстративен материал, работа на терен в квартала, анкети към местната общност от квартала и дори предаване на живо от „Шести участък“.“
Според участниците кварталът има нужда от цвят и модерно излъчване, поради което би трябвало да привлече креативни индустрии. За целта витрините на множеството пустеещи дюкянчета биха могли да се превърнат в изложбено пространство за творците. А пустеещите помещения – в споделени офис площи за практикуващи свободни професии. Идеи за уикенд крафт събития, литературни четения и празници, които да оживят района, също не липсваха.
Според кмета Таня Христова, целта на надпреварата е да открие онези идеи, „които ще направят „Шести участък“ истински жив и привлекателен, с уважение към миналото и с мисъл за бъдещето му!“.
Хакатонът се осъществи в рамките на международния проект „Креативни индустрии за нови градски икономики в Дунавския регион“ (CINEMA). Той работи за обновяването на централни градски райони, изоставени в резултат на индустриално преобразуване, промяна в навиците на потребителите и нарастване на населението в предградията и крайните квартали. Община Габрово бе избрана за пълноправен партньор заедно с още 21 общини от 8 различни държави: Словения, Словакия, Германия, Австрия, Румъния, Сърбия, Молдова и България.
Снимки: gabrovo.bg
Патриарх Даниил отслужи богослужение за т.нар. Второ Възкресение Христово в столичния храм “Св. Неделя”. На празничната литургия прозвучаха текстове от Евангелието на различни езици, с което се напомня, че благата вест е отнесена от апостолите до..
“Днес, обединени от силата на вярата ни в изкупителната саможертва на Иисус Христос, отново празнуваме заедно и сме вдъхновени от Неговото Възкресение. Нека то ни помогне да творим добри дела!” С тези думи председателят на Народното събрание Наталия..
Точно в полунощ патриарх Даниил възвести Христовото Възкресение и поздрави българите с “Христос воскресе” от катедралния храм “Св. Александър Невски”. Събралите се пред църквата миряни отвърнаха с радостния възглас “Воистину воскресе” под съпровода на..
Розов пеликан се превърна в истинска атракция за жителите във Варна. Стотици хора го срещат в района на Морската гара в града и бързат да публикуват..
Българската православна църква, начело с Патриарх Български и Софийски митрополит Даниил и членовете на Светия Синод, отправи към вярващите християни..
Традиционно в навечерието на Великденските празници децата от училище "Цар Симеон Велики", с. Иваняне, обл. София, проведоха благотворителен базар с..