Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въвеждат се локални мерки срещу разпространението на вируса

Британският вариант на Covid-19 разболява все повече хора

Снимка: БГНЕС

Третата вълна на разпространение на коронавируса вече е факт и на нея се дължи тенденцията за плавно покачване на заболяемостта и на заетостта на болничните легла в България, обяви на редовния брифинг за актуалната епидемична обстановка в страната здравният министър проф. Костадин Ангелов. Той открои и един положителен факт – докато през миналата седмица съотношението между броя на новозаразените спрямо този на излекуваните е бил 3:1, през настоящата стойностите са 2:1.

Министър проф. Костадин Ангелов
Увеличаването на случаите на Covid-19 се дължи на бързото разпространение на британския вариант, каза още министърът. В момента се заразяват 285 души на всеки 100 хиляди, но разликата между отделните райони е много голяма. Така в Кюстендил с коронавирус са 487 на 100 хил. души, а в Търговище – 26 на 100 хиляди. Това налага въвеждането на локален подход по отношение на противоепидемичните мерки, заяви проф. Костадин Ангелов. Той даде за пример Бургас, където днес регионалният щаб е отменил плановите операции и препоръча това да сторят в Кюстендил, Плевен, Враца.

През март се очаква да получим 105 300 ваксини на Pfizer/BioNTech, 85 200 на Moderna и 300 хил. на AstraZeneca, съобщи Богдан Кирилов, председател на Изпълнителната агенция по лекарствата. Засега няма потвърждение от Германия и Франция за предоставянето на ваксини, които да върнем на по-късен етап, добави той.

Богдан Кирилов
По отношение на предизборната кампания и евентуалните масови събития на партиите здравният министър подчерта, че събиранията на закрито са забранени със закон. Той препоръча на политиците да се погрижат за здравето на избирателите си, провеждайки агитацията дистанционно, а срещите с хората да стават на открито при спазване на дистанция и с предпазни средства.

Проф. Костадин Ангелов обърна внимание и на конспиративните теории срещу ползите от ваксинацията, които бързо достигат до най-уязвимите – възрастните хора. „Всеки ден се борим с лъжи“, заяви министърът. Това е причината в следващите дни в националните медии да бъде пуснат клип за мотивиране на колебаещите се.

България заема 18 място по заболяемост в Европейския съюз. До момента близо 250 хил. души са имунизирани срещу коронавирус, а с втора доза са 41 хиляди. Броят на хоспитализираните надхвърля 5 хиляди. 48% от леглата за неусложнени пациенти са заети в болниците, както и 51% от местата в интензивните отделения. 733 медици са с Covid-19 при общо 10 309 от началото на епидемията.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Акад. Георги Марков

Предложение: Да се издигне паметник на хан Аспарух в центъра на София

Инициативен комитет, начело с историка акад. Георги Марков, предлага на мястото на Паметника на Съветската армия в София да бъде изграден паметник на основателя на българската държава хан Аспарух като обединяващ символ на целия народ, съобщи БТА...

публикувано на 13.10.25 в 16:21

Над 20 000 са българите от чужбина и фирмите в модернизираната платформа Bulgaria Wants You

Засилен интерес се отчита към новия сайт на Bulgaria Wants You само месец след началото му, съобщиха от организацията. Регистрирани са над 10 000 нови потребители. За сравнение, това е броят на всички регистрации в сайта от самото му създаване..

публикувано на 13.10.25 в 13:16

Български медици преминаха обучение по педиатрия в САЩ

11 млади български лекари вече са преминали обучение в престижната университетска болница Weill Cornell Medicine в Ню Йорк. Обучението е част от проект за обмяна на опит и въвеждане на съвременни практики в детското здравеопазване и медицинското..

публикувано на 13.10.25 в 12:55