Сърбия поиска по-очевидна европерспектива за Западните Балкани
„На Западните Балкани им трябва по-очевидна европейска перспектива“. Това е заявил сръбският външен министър Никола Селакович на пресконференция в Берлин с германския си колега Хайко Маас. Той е подчертал, че регионът принадлежи към европейското семейство както географски, така и по своята култура и манталитет, предаде Танюг. По повод отношенията с Косово Селакович е подчертал, че Сърбия е за компромис, но не „едната страна да получи всичко, а другата – нищо“.
Ден преди тази пресконференция от Прищина в Белград пристигна специалният пратеник на ЕС Мирослав Лайчак. На среща със сръбския президент Александър Вучич той е предупредил, че Сърбия и Косово трябва да възобновят преговорите помежду си, за да постигнат напредък по пътя към членство в ЕС, предаде „Свободна Европа“.
Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г., но Белград, както и 5 страните от ЕС, не я признават.
Турция дава мощно финансово рамо на Северен Кипър
Турция и признатата само от Анкара Севернокипърската турска република (СКТР) са подписали споразумение за финансово сътрудничество през 2021 г., съобщи БТА. Това е станало след среща на турския вицепрезидент Фуат Октай с премиера на СКТР Ерсан Санер. „Нашата цел в това споразумение са инвестиции, да съдействаме за създаване на самостоятелна икономика на СКТР), е казал Октай на съвместна пресконференция. Споразумението предвижда тази година Турция да вложи в СКРТ 2,5 млрд. лири (336,83 млн. долара), а общият размер на подкрепата е 3,25 млрд. лири (437,88 млн. долара). Октай е заявил, че Турция като родина майка и страна гарант ще продължи да прави всичко възможно за това кипърските турци да продължат да живеят в мир, спокойствие и просперитет.
Йоханис: Румънците имат право да знаят, кой е виновен за насилието
Румънският президент Клаус Йоханис поиска обяснения от министрите на правосъдието и на вътрешните работи заради прекратяването на делото за потушаването на антиправителствен протест на 10 август 2018 г., при което пострадаха стотици демонстранти, информира БТА. „Румънците имат пълното право да знаят, кой е виновен за насилието над мирните демонстранти“, написа президентът в профила си във Фейсбук.
Решението за окончателно прекратяване на разследването срещу бивши ръководители на жандармерията беше обявено от Букурещкия съд на 2 март, след което граждански организации организираха протест пред съда в знак на недоволство. Протестът от 2018 г. срещу тогавашното правителството на Социалдемократите събра близо 80 000 души на Площада на победата в Букурещ. Силите на реда разпръснаха демонстрантите със сълзотворен газ, водни оръдия и палки. Най-малко 450 души, включително 30 жандармеристи, бяха ранени.
Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разлюля Централна Гърция
Трус с магнитуд 6 по Рихтер с епицентър в близост до град Еласона, на 24 км северозападно от Лариса, разлюля Централна Гърция. Той бе усетен и на териториите на Албания, Северна Македония, Косово, Черна гора и в България. При земетресението на 3 март, последвано от вторични трусове, има ранени, но няма загинали. Много хора са били извадени от развалините на рухнали сгради. Деца са били евакуирани от стара училищна сграда в Дамаси. Десетки жители в района прекараха нощта извън домовете си, като много от тях спаха в колите си. Други бяха настанени в палатки на стадион, както и в пет хотела в градовете Трикала и Лариса, предаде БТА.
Летището в Загреб отново е признато за най-добро в Европа
Международно летище „Франьо Туджман“ в Загреб, Хърватия, е признато за най-доброто в Европа в категорията летища с годишен капацитет от 2 до 5 милиона пътници за трета поредна година. Класацията е на базата на анкета сред пътниците, организирана от Международния съвет на летищата (ACI) за качеството на услугите на летищата през 2020 г. – „най-трудната в историята на гражданската авиация“.
Съставила: Миглена Иванова
Снимки: ЕПА/БГНЕС и aa.com.tr
Националният природонаучен музей при БАН кани посетителите за Нощта на учените. На 26 септември от 17,30 ч. във фоайето на бул. "Цар Освободител" 1 проф. Златозар Боев ще представи най-новия експонат в отдел "Гръбначни животни" на музея – 3D модел..
Старата българска столица Велико Търново е домакин на първия по рода си Национален био фест 2025 от 26 до 28 септември. Мащабното изложение на сертифицирани български биопроизводители ще се проведе в парк "Марно поле". Инициативата е ключова част..
В "България днес" на 25 септември слушайте: 01:46 - Актуално от България и сънародниците по света 12:35 - След пожари и суша през лятото, ще донесе ли зимата и наводнения – каква е превенцията? 21:07 - Православен църковен календар –..
В четвъртък минималните температури ще са от 9° до 14°, по Черноморското крайбрежие - между 16° и 18°, в София – 12°. През деня облачността ще е..
Благодарение на християнизацията, писмеността и езика, българският народ и България остават в паметта на Европа, дори когато българската държава изчезва..
Кметът Васил Терзиев, заедно с председателя на СОС Цветомир Петров, а също и общински съветници от ПП-ДБ предлагат драстично поскъпване на..