Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спира имунизацията с AstraZeneca и в България

Временно спира и електронният регистър за ваксиниране

| обновено на 12.03.21 в 15:26
Снимка: БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов разпореди да се спре имунизацията с ваксината на AstraZeneca, докато Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) не отхвърли всички съмнения за безопасността ѝ, съобщи правителствената пресслужба. 

Блокиране на наличните в страната количества от ваксината срещу Covid-19 с производител AstraZeneca, нареди със заповед изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. Тя е във връзка с получена информация за настъпили недопустими нежелани лекарствени реакции при правилна употреба на ваксината и започналата в тази връзка проверка на Европейската агенция по лекарствата. Основание за заповедта е и сигнал от РЗИ-Пловдив от днес за сериозна нежелана лекарствена реакция след приложение на ваксината от вчера, 11 март, съобщи пресслужбата на здравното министерство.

Ваксините ще останат блокирани до установяване на обстоятелствата и получаване на препоръки от Комитета за лекарствена безопасност към ЕМА.

Блокирането на AstraZeneca спря и регистъра за ваксиниране

Здравният министър Костадин Ангелов подчерта, че няма притеснения за хората, които вече са ваксинирани с AstraZeneca, а спирането на препарата е само превантивна мярка. Докато има проблем с AstraZeneca, работата на електронния регистър за заявки за ваксиниране спира, уточни още Ангелов. В брифинг пред пловдивската болница „Св. Георги“ министърът обясни, че решението да се спре ваксинацията с AstraZeneca е заради случай на фатален край при жена на 57 години с много придружаващи заболявания. Очакваме заключението на съдебните медици, но категорично няма образуване на тромби, обясни министър Ангелов. По думите му, няма пряка причинно-следствена връзка на ваксинацията със смъртта на пациентката. Нейната диагноза е била остра сърдечно-съдова недостатъчност, предаде БГНЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Добрич събира филателисти от близо и далеч

На 15 октомври в Регионална библиотека "Дора Габе" на град Добрич ще бъде открита Юбилейна филателна изложба "Добрич Филекс 2025". Експозицията ще може да бъде разгледана в рамките на два дни, до 17 октомври, и е посветена на 85-ата годишнина от..

публикувано на 12.10.25 в 09:15

Журналистът Христо Грозев от Берлин: Европейската награда ми доказа, че годините лишения си струват

На официална церемония в Берлин българският разследващ журналист Христо Грозев получи наградата си за Европейски журналист на годината. Той беше ключова фигура при издирването на бившия мениджър на Wirecard Ян Марсалек в Москва, както и при..

публикувано на 11.10.25 в 10:22

Знаете ли че има и фестивал на... трънката?

Белоградчишкото село Салаш е домакин на второто издание на единствения по рода си Фестивал на трънката. По нашите земи диворастящото растение от незапомнени времена се използва за билколечение, като се събират не само плодовете, но също семена и листата...

публикувано на 11.10.25 в 07:15