Заявленията за участие в предстоящите парламентарни избори, постъпили от САЩ в Централната избирателна комисия са 5030. В страната ще бъдат открити 35 избирателни секции, т.е. максималният брой който може да бъде открит в държави извън ЕС, съобразно българското изборно законодателство. Чикаго е мястото с най-голямо присъствие на българи в Америка. Там секцията ще бъде една, в Генералното консулство, на адрес: 737 N, Michiganave., Suit 2105, Chicago, Il 60611.
Но освен в самия град, ще има още четири изборни секции в предградията, на следните адреси:
-1431 Lee St., Des Plaines, IL
-16. 832 Lee St., Des Plaines, IL
- 415 W. Golf Rd. #7, Arlington Heights, IL
- Bulgarica Center, 1120 Elmhurst Rd., Countryside Ct., Mount Prospect, IL
„При нас няма проблеми със секциите“ – казва кореспондентът на БНР в Чикаго Елена Цанева. Самата тя живее в града, но предпочита да отиде в предградията, за да упражни правото си на глас, защото е по-удобно за паркиране.
Елена Цанева потърси отговор на въпроса, какво активира българите в Чикаго и буди желанието им да гласуват. Ето с каква надежда ще пуснат своята бюлетина на 4 април две българки, които от години живеят в Града на ветровете:
„Ще гласувам. Надявам се много българи да излязат да гласуват, а в парламента да влязат хора с образование, с възможности и компетентни, – казва Яна Бъчварова, която от 25 години живее в Америка. – Всяка година си ходя в България, живо се интересувам какво става в моята Родина. Много ме боли когато виждам корупция и мафия на всяко едно ниво. Надявам се хората, които са в чужбина, по-нататък да се върнат и да могат да помогнат на България.“
Сънародничката ни свързва евентуалното си завръщане в Родината с необходимостта от промяна – „да видя, че наистина има почва за кадърни хора и със сигурност бих се върнала. Защото там са ми близките, там съм израстнала и със сигурност бих се върнала, ако видя, че България върви в правилната посока и че нещата се променят.“
Симона Шкьопу също е от хората, за които не е безразлична съдбата на Родината. Много иска да се случи промяната, която много българи по света мечтаят, а в избирателния ден й се иска повече хора и в България, и в Чикаго да гласуват:
„Очаквам тази година да се включат много повече хора, отколкото е било друг път. Макар че имам спомени отпреди 2 гласувания, когато чакахме пред урните часове – споделя надеждите си, свързани с изборния ден българката. – Живея от близо 20 години в чужбина. Не е имало случай, в който да не съм гласувала. Макар че в началото да имах някакви съмнения, защото все пак аз живея тук, а решавам съдбата на моите близки, които са в България.“
Симона Шкьопу е категорична, че сънародниците ни в чужбина трябва да имат свои представители в българския парламент:
„Ние сме много свързани с Родината си и правим много неща за нея. Непрекъснато се връщаме в България и искаме тази връзка, която е между нас и нашето Отечество по никакъв начин да не бъде прекъсната. Освен това мисля, че и хората излезли от България, но запазили връзката си с Родината, имат абсолютна необходимост от човек или хора, които да изразяват интересите им. Затова наистина смятам, че трябва да има представители на живеещите в чужбина българи.“
Изборният ден в Рединг, Югоизточна Англия, протича спокойно. Очаква се да гласуват около 300 души. В единствената секция в града се гласува само на хартия. Вече втори вот изборната секция е на нов адрес, но не е ясно дали това ще повлияе на..
Прекалено е ангажиран животът на българите в Чехия. Работят масово в различни заводи, трудът е на смени, натрупва се умора и хората нямат желание да пътуват до столицата в неделния ден, само за да успеят да гласуват. С това си обяснява слабия интерес към..
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
От Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина съобщиха във Фейсбук, че през 2025 година ще се проведе Четвърта среща на ръководителите на..