Българите днес избират своите представители в 45-то Народно събрание. Младите хора бяха основна движеща сила по време на летните протести срещу управлението в страната през 2020-та.
Какво очакват младите хора от бъдещите властимащи, които ще бъдат изправено пред глобални проблеми и предизвикателства? Ето какво каза пред Радио България Атанас Радев, председател на Студентския клуб на политолога към СУ “Св. Кл. Охридски”.
„Не само за младите хора, но и за българските граждани най-важното е върховенството на правото. Неслучайно протестите през лятото на м.г. изразяваха именно това – заедно с битката срещу корупцията и порочните практики, станали част от всекидневието ни. Върховенството на правото е основният елемент, който да гарантира нашите права и съответно да следи за спазването на задълженията ни като граждани. Т.е. едното предхожда другото. Същевременно ние осъзнаваме как под въздействието на Covid-19 се нуждаем от много и най-различни компетенции, за да успеем да се нагодим към ситуацията, засягаща пряко образованието, здравеопазването, икономиката, и да потърсим най-добрите решения. Отражението на коронакризата върху образователната система ще бъде изчислено след няколко месеца, когато ще се видят резултатите от зрелостните изпити. Но най-страшното ще бъде при децата от началните класове, тъй като при тях училището е социализиращ елемент.
Събужда ли се гражданската активност сред младите хора, които през лятото изпълваха площадите по време на протестите, и ще се превърнат ли те в коректив на следващата власт?
„До известна степен можем да го твърдим, защото протестите освободиха гражданска енергия. Но освен самия акт на изразено несъгласие, от гражданите се очаква да бъдат и коректив. Защото нашето участие не приключва с пускането на бюлетината в урната, а продължава през целия процес – например чрез участието в различни дискусии и кръгли маси. Неслучайно ние като неправителствени организации, занимаващи се и с политиките за младежта и гражданското общество, организираме подобни форуми през цялата година. И тук въпросът е някой да поиска да представи това, което правят младите хора - ако отворите сайтовете на студентските организации, ще видите, че те непрекъснато организират събития с цел младите хора да участват активно не само в политическия процес, но и да имат своето място в обществото, да се развиват кариерно, да усвояват различни умения и компетенции. Може да се каже, че ние запълваме дупките на образователната система, тъй като някои неща няма как да бъдат усвоени в нея поради различни причини.“
Снимки: БГНЕС, Facebook /Атанас Радев
Десет бебета са се родили през последната година по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. Сред тях има две двойки близнаци. Вчера проплака Михаела, чиито родители получиха финансова помощ за..
Осми ден няма следа от изчезналото 13-годишно момче със Синдром на Даун в старозагорското село Конаре, стана ясно от изявление на вътрешния министър Атанас Илков. По думите му, предприети са всички необходими действия по издирването на детето..
Столичната полиция увеличава присъствието на униформени служители в празничните коледни и новогодишни дни, съобщиха от СДВР. Предприема се засилено антитерористично патрулиране в централната градска част, както и повишени мерки за сигурност в..
С мисъл за духовното послание на днешния ден, за традицията и пречупването ѝ през живота на съвременния човек, в "България днес" търсим отговор на въпроса,..
Поставени пред алтернативата правителство с компромиси или нови избори без компромиси, 75,9% от българите се спират на правителство, 19,4% – на избори,..
Скулптурата "Пясъчно Рождество в Бургас", която британските творци Пол и Реми Хогарт извайват в центъра на Бургас пред погледите на хората в града, ще..