Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво очакват младите хора от бъдещото управление на България

Снимка: БГНЕС

Българите днес избират своите представители в 45-то Народно събрание. Младите хора бяха основна движеща сила по време на летните протести срещу управлението в страната през 2020-та.

Какво очакват младите хора от бъдещите властимащи, които ще бъдат изправено пред глобални проблеми и предизвикателства? Ето какво каза пред Радио България Атанас Радев, председател на Студентския клуб на политолога към СУ “Св. Кл. Охридски”.

„Не само за младите хора, но и за българските граждани най-важното е върховенството на правото. Неслучайно протестите през лятото на м.г. изразяваха именно това – заедно с битката срещу корупцията и порочните практики, станали част от всекидневието ни. Върховенството на правото е основният елемент, който да гарантира нашите права и съответно да следи за спазването на задълженията ни като граждани. Т.е. едното предхожда другото. Същевременно ние осъзнаваме как под въздействието на Covid-19 се нуждаем от много и най-различни компетенции, за да успеем да се нагодим към ситуацията, засягаща пряко образованието, здравеопазването, икономиката, и да потърсим най-добрите решения. Отражението на коронакризата върху образователната система ще бъде изчислено след няколко месеца, когато ще се видят резултатите от зрелостните изпити. Но най-страшното ще бъде при децата от началните класове, тъй като при тях училището е социализиращ елемент.

Събужда ли се гражданската активност сред младите хора, които през лятото изпълваха площадите по време на протестите, и ще се превърнат ли те в коректив на следващата власт?

„До известна степен можем да го твърдим, защото протестите освободиха гражданска енергия. Но освен самия акт на изразено несъгласие, от гражданите се очаква да бъдат и коректив. Защото нашето участие не приключва с пускането на бюлетината в урната, а продължава през целия процес – например чрез участието в различни дискусии и кръгли маси. Неслучайно ние като неправителствени организации, занимаващи се и с политиките за младежта и гражданското общество, организираме подобни форуми през цялата година. И тук въпросът е някой да поиска да представи това, което правят младите хора - ако отворите сайтовете на студентските организации, ще видите, че те непрекъснато организират събития с цел младите хора да участват активно не само в политическия процес, но и да имат своето място в обществото, да се развиват кариерно, да усвояват различни умения и компетенции. Може да се каже, че ние запълваме дупките на образователната система, тъй като някои неща няма как да бъдат усвоени в нея поради различни причини.“

Снимки: БГНЕС, Facebook /Атанас Радев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Невяна Филева от сдружение „Енерджи“

Около 1200 украински деца са били записани в детски градини и училища във Варненско

През изминаващата учебна година около 1200 украински деца са били записани в детски градини и училища във Варненска област, съобщиха от сдружение "Енерджи", което е част от Общностния център за закрила и включване на бежанци в крайморския град. В..

публикувано на 24.06.24 в 14:29
Доц. д-р Спас Ташев

Евроинтеграцията няма да е сред водещите приоритети на новоизбраното правителство на Северна Македония

Празникът Свети Дух в България се отбелязва и като Ден на Македония. Традицията тръгва още след Илинденско-Преображенското въстание (1903 г.), като първоначално е бил Ден на борбата за Македония и Одринско, а след Първата световна война е станал "Ден..

публикувано на 24.06.24 в 13:05

Все още не са загасени големите пожари в Сакар планина

Продължава борбата с големите пожари, които вчера избухнаха в Сакар планина на територията на общините Харманли и Любимец, съобщи директорът на Областната дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” в Хасково Митко Чакалов. От..

публикувано на 24.06.24 в 09:00