Седем партии влизат в новия парламент, ако изборите бяха днес – това показва проучване на „Галъп интернешънъл“ по поръчка на БНР.
Гласовете, подадени за партии, коалиции и кандидати показват следната картина:
За ГЕРБ и СДС биха гласували 28,2%,, а за БСП – 20,8%. Това са водещите две политически формации.
С почти изравнена подкрепа са „Има такъв народ“ , за които сеочаква да гласуват 12,9% и ДПС – с 12,7% от евентуалните бъдещи гласове. Социолозите отчитат, че на този етап е практически невъзможно да се определи коя от двете партии ще завърши на третото място – всичко зависи от различните типове мобилизация при двете партии.
„Демократична България“ с 6,1%, формацията „Изправи се! Мутри, вън!“ с 5,2% и ВМРО с 4,4% са близо помежду си, а не са и далеч от потенциалния ръб за влизане в парламента. Изгледите на тези формации зависят изцяло от последните дни и даже последните часове, както и от величината на бариерата и степента на „твърдост“ не електоратите.
Според анализаторите на нагласите преди вота последните дни и часове могат да нанесат промени в разпределението на силите. Например, коалицията Воля-НФСБ, която към момента получава подкрепа на 3% от избирателите ще се надява на предвидим вот и преодоляване на бариерата.
С 1,6% е „Възраждане“, с 1,4% – АБВ, с 1,3% е „Републиканци за България, с 0,6% е „Атака“ и т.н. За други партии вероятно ще гласуват 1,8 на сто от българските гражданите.
Що се отнася до активността на избирателите, проучването регистрира доста широк диапазон на вероятност – до избирателните урни ще отидат между 2,6 и 2,9 милиона души.
Декларативната активност на база реално пребиваващи в страната гласоподаватели е 50%, но според официалните списъци тя се очаква да е чувствително по-ниска – например, в диапазон по-близък до 40%.
И тези прогнози обаче са трудни и не се изключват изненади. Минимален дял от гласувалите се очаква да отбележат опцията „Не подкрепям никого“.
Големият въпрос е каква обществена поръчка ще даде българският народ на своя политически елит – поръчка за предвидимост или за промяна, поръчка за съставяне на правителство или такава за нови избори, коментира в интервю за БНР изпълнителният директор на „Галъп“ Първан Симеонов.
Той прогнозира, че следизборната кампания ще бъде по-интересна от предизборната, която приключва днес. „Коронавирусът направи така, че в началото на кампанията имаше дори по-бодри очаквания за активност. Сега изборите попадат в най-високите точки на случаите. Няма как да преценим точно каква ще е активността“, коментира социологът.
Изследването, проведено за Българското национално радио в периода 24-31 март, е сред 1013 пълнолетни българи и показва структурата на електоралните нагласи.
Повече по темата ТУК.
Редактор: Елена Каркаланова
Възможностите за висококачествено висше образование на френски език в България ще бъдат представени по време на образователно изложение в Скопие. Събитието е в рамките на кампанията "Continuons en français – да следваме на френски в български..
8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от българската нация, от европейската общност и допринасяме за развитието на местната, но и световната..
България за пръв път се представя с национален щанд на изложението за мебели и интериор Salone del Mobile 2025. Форумът се провежда от 8 до 13 април в Милано, Италия. Осем компании представят качеството на българските мебели и дизайн . Щандът..
Вече век лесовъдите в България организират Седмица на гората . Тържествен концерт "Век от вечността" на 7 април ще даде официално начало на..
Уникална творителница "Семенце Доброта" ще отвори врати на Цветница, а мястото ѝ е още по-специално – Градина "Вдъхновение" в Божурище. "Обичам да..
8 април е денят в който ромите по света честват своята идентичност. "Международният ден на ромите е време, в което да покажем, че ние сме част от..