“При две жени в Северна България с британския вариант на Covid-19 е установена мутация, която е в началото на спайк протеина, това е протеинът на шипчето”, информира на брифинг на здравните власти проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. “Това е щам под внимание, но не очакваме да доведе до това, което притеснява света – нужда от ваксина или от ново лечение”, каза още той. Извършва се т.нар. секвениране на мутацията в Института по молекулярна биология на БАН. Двете жени са били на домашно лечение и вече са здрави.
Справяме се с третата вълна на Covid-19, взетите мерки бяха навременни, пълноценни и дадоха резултат, обобщи епидемичната картина здравният министър в оставка проф. Костадин Ангелов. “Здравната система издържа въпреки чувствително по-големия натиск”, добави той. По думите му, тенденцията за намаляване на броя на настанените в болница е трайна и ще се усети след няколко седмици. Продължава и броят на излекуваните да надвишава този на новозаразените. Министърът начерта три сценария за постигането на колективен имунитет – най-оптимистичният е това да стане в края на юни, а най-песимистичният – в края на август. Тогава ще можем да си позволим липсата на мерки или минимални ограничения.
Страната ни се нарежда на 11-о място по заболяемост с 570 на 100 хил. души в Европейския съюз и на 2-ро по смъртност с 24 на 100 хил. души, според данните от последните две седмици, съобщи държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. “Епидемичната крива спада вече трета седмица и ако запазим този темп, вървим към приключване на третата вълна”, коментира той. Инспекторът цитира още резултати, според които се наблюдава удвояване на броя на критичните случаи – по-малко заразени на по-ниска възраст, но с по-тежко заболяване и по-висока смъртност.
Разпускането на Националния оперативен щаб със заповед на премиера в оставка Бойко Борисов е “абсолютно логично”, според проф. Костадин Ангелов. Подобна надинституционална структура, която координира държавни органи, е редно да създаде следващия премиер, смята той. Заповедта за разформироването на НОЩ е от 26 февруари, подчерта министърът в оставка. Въпреки че органът вече не съществува, той ще продължи да дава брифинги.
Според председателя на Националния ваксинационен щаб проф. Красимир Гигов най-много хора са имунизирани с препарата на “Пфайзер” – близо 307 хил. дози. Ваксини на “Астра Зенека” са поставени на около 240 хил. души, а на “Модерна” – на около 71 хиляди. До средата на юни очакваме у нас да пристигнат 3,5 млн. дози от ваксината на “Пфайзер”, 450 хил. на “Модерна”, 1 милион на “Астра Зенека” и 500 хиляди на “Янсен”, каза Богдан Кирилов, директор на Агенцията по лекарствата.
Според проф. Костадин Ангелов извънредната епидемична обстановка трябва да бъде удължена още с един месец, но решението ще бъде на следващия кабинет.
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на "България днес", в което прехвърляме мост между религиозното знание и народните вярвания, обреди и..
В събота над по-голямата част от страната ще бъде слънчево. На места в низините и по долините на реките в Южна България ще има мъгла или ниска облачност, които до обяд в повечето места ще се разсеят. Минималните температури ще са между минус 6 и..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на създаденото току-що правителство. Други 21,4% я приемат, но не твърдо. 16,5% по-скоро не приемат формулата, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите се затрудняват да отговорят. Така..
Тропическата оранжерия на Ботаническата градина на БАН ще бъде отворена за посетители от 16 до 26 януари всеки ден от 10,00 до 16,00 часа. В колекцията..
Заради огнищата на шап в Германия, които според тамошните ветеринарни власти вече са две, България ограничава вноса на животни и месо от района на..
На границата между Антонов- и Атанасовден е петъчното издание на..