Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фатме Шабан за успехите на тепиха и в живота

Снимка: БФБ

Фатме Шабан е най-младата състезателка сред жените в Националния отбор по борба. В спортната си биография е записала победи в множество първенства, а един от последните ѝ триумфи беше в края на март, на Международния турнир „Петко Сираков и Иван Илиев“ за свободна, класическа борба за девойки до 23 години.

17-годишното момиче започва да се занимава със силовия спорт в разградското село Самуил, още когато е на 11 години. Решава да продължи образованието си в спортното училище в Разград, където се запознава с настоящия си треньор Дениз Хамид.

„Фатме има голяма дарба, голям талант, обича да учи, да чете, пълна отличничка е. Много е дисциплинирана. Когато не се подготвя за  състезания чете книги, развива се“, описва я наставникът. Младата боркиня се възхищава от успехите на изявените български състезателки Тайбе Юсеин, Миглена Селишка и Евелина Николова, която наскоро спечели квота за Олимпийските игри.

Въпреки пандемията, Женският национален отбор по борба и индивидуално Фатме Шабан има с какво да се похвалят:

Пет пъти бях национален шампион на България, два пъти съм била национален вицешампион, наскоро спечелих първенство в Международния турнир по борба „Петко Сираков“, участвала съм в две Европейски и едно Световно първенство. Имам медали от турнири, проведени в България, Румъния и Испания“ - споделя за победите си дотук, младата състезателка. Треньорът на националния отбор на жените Петър Касабов гласува доверие на Фатме Шабан като я включи в разширения състав на жените, по време на последния им тренировъчен лагер с поглед към Олимпийските игри в Токио.

Освен спорта, турнирите и тренировките, Фатме си има и любимо хоби - да рисува. „Докато рисувам се разсейвам и се чувствам отпочинала“, казва момичето.

Талантливата спортистка има послание към тези, които смятат да се трудят за успех: „На себе си и на тях пожелавам да вървят със самочувствие по пътя, който са избрали. Да не се отказват, когато е трудно, напротив - да продължат въпреки това. Резултатът и успехите ще дойдат, когато трябва“.

А бъдещи надежди в този спорт има. По думите на треньора Дениз Хамид, „в Разград и Лудогорието борбата продължава да бъде един от традиционните спортове“.

В разградския спортен клуб по борба „Лютфи Ахмедов“ в момента има близо 50 картотекирани състезатели - момчета и момичета на възраст от 9 до 18 години. “В района, освен нашия клуб, имаме още 5-6 клуба, където  също имат много състезатели и ученици“, уточнява Дениз Хамид.

Снимки: БФБ и Facebook /Фатме Шабан



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Трета българка се възвиси на най-високия връх на Земята

Българка отново стъпи на Покрива на света! Мариета Георгиева изкачи Еверест (8848 м) и стана третата българска жена на най-високия връх на планетата.  Мариета Георгиева бе в експедиция с компанията на най-популярния алпинист в момента Нирмал..

публикувано на 21.05.24 в 10:38

УЕФА наложи тежко наказание на ЦСКА

УЕФА глоби футболния отбор ЦСКА с 450 хил. евро заради неизпълнение на изискванията за “без просрочени задължения”. Българският тим е заплашен с изхвърляне от евротурнирите до 2027 г. и в момента е поставен на изпитателен срок. Наказанието ще бъде..

публикувано на 18.05.24 в 10:21

България участва в Световното първенство по пара лека атлетика Кобе 2024

Националният отбор на България по пара лека атлетика участва в Световното първенство по пара лека атлетика Кобе 2024, което беше открито днес и ще продължи до 25 май 2024 г. в град Кобе, Япония.  Сред участниците са Ружди Ружди, Християн Стоянов и..

публикувано на 17.05.24 в 15:26