Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

По-важните акценти от региона в седмицата 26 – 29 април 2021 г.

ООН постави на масата Кипърския въпрос

В Женева се провежда неформална петстранна среща под егидата на ООН по търсене на решение на Кипърския въпрос - първата след срива на преговорите преди почти 4 години, предаде от Кипър кореспондентката на БНР Бранислава Бобанац. Целта на свикания от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш форум е да установи допирните точки между страните в кипърския конфликт, за да се намери трайното му решение в обозримо бъдеще. За първи път от 2017 г. на една маса седнаха лидерите на двете разделени общности - на кипърските гърци Никос Анастасиадис и на кипърските турци Ерсин Татар, външните министри на трите страни-гаранти Гърция, Турция и Великобритания и генералният секретар на ООН. Кипърската гръцка страна настоява за възобновяване на преговорите за обединение на Кипър като двуобщностна федерация с политическо равенство, както е според резолюциите на ООН. Кипърските турци представиха плана си за създаването на острова на две равнопоставени суверенни държави. Планът предвижда и каквото и решение да бъде постигнато, то да бъде утвърдено на референдуми в двете страни, предаде Анадолската агенция.

Социалистите печелят парламентарните избори в Албания

На 25 април в Албания се проведоха парламентарни избори. На тях трета поредна победа постигна управляващата Социалистическа партия. След приключването на изборния ден, въпреки ограниченията заради пандемията, на централния площад „Скендербег“ в Тирана се събраха хиляди симпатизанти на социалистите, за да отбележат победата. Формацията на премиера Еди Рама събра почти 49% от вота, което ѝ осигурява мнозинство в 140-местния парламент. Втора е опозиционната Демократическа партия с близо 40% подкрепа. Очаква се Рама да не може да управлява самостоятелно. В първото си обръщение след изборите лидерът на Демократическата партия Люлзим Баша обвини Рама, че е използвал "мръсни" пари за кампанията. Той заяви, че партията му е "по-решена от всякога да продължи битката". От самата партия искат оставката на Баша заради постигнатия резултат.

Турция обяви пълна забрана за излизане на улицата

Турция обяви пълно затваряне в рамките на борбата с пандемията от Covid-19 за период от 19 дена, предаде Турското радио и телевизия. В свое изявление след заседание на президентския кабинет, държавният глава Реджеп Тайип Ердоган оповести, че от 29 април 2021 г. в 19.00 ч. до 17 май 2021 г., 05.00 ч., във всички окръзи на Турция се обявява пълна забрана за излизане на улицата. Прекратяват се занятията в учебните заведения, ограничават се до минимум междуградските пътувания, превозните средства ще могат да пътуват само с 50% капацитет, затварят всички работни места с изключение на местата с ключови позиции. Супермаркетите и магазините за хранителни продукти няма да работят в неделните дни.

Брюксел каза „да“ на Балканския трафик

В Брюксел приключи XV-ят фестивал Balkan Trafik. Този път музикантите от Балканите, сред които и българският кавалджия Теодосий Спасов, внесоха в музиката си още повече душа след изстраданите ограничения заради пандемията, предаде Euronews. Тази година форумът беше пренесен частично на интернет „сцена“. „Целта на фестивала е да покажем, че всички ние сме еднакви – с една глава, две ръце, два крака, въпреки че помежду ни все така има граници, а преди имаше войни и сериозни проблеми, – казва пред телевизионния канал Никола Виерс, организатор на фестивала. – Под „балкански трафик“ се подразбират такива неща като контрабанда на проституция или препродажба на крадени коли, но ние сме трафиканти на култура“. От няколко години във фестивала се включват и уличните художници от PARCOURS Street Art /първи от тях се включи българинът Bozko/. Този път графити художничката от Хърватия Ядранка Лацкович нарисува риби, плуващи свободно, без да се съобразяват с граници, коментира Euronews.

САЩ са загрижени за спекулациите за промяна на балканските граници

Според Държавния департамент на САЩ съществува опасност „неоснователните спекулации относно промяната на границите на Западните Балкани по етнически признак да предизвикат нестабилност в региона“ и по този начин „да предизвикат спомени за напрежението от миналото." От известно време сред европейските власти циркулира неофициален дипломатически документ, т.нар. нон-пейпър, в който се предлага разделяне на Босна и Херцеговина и обединение на Косово и Албания. „Стабилното, проспериращо бъдеще на Западните Балкани трябва да се основава на добро управление, върховенство на закона, мултиетническа демокрация и зачитане на правата на човека и основните свободи“, заяви по повод документа говорителят на Държавния департамент Нед Прайс, предаде БГНЕС.

Съставила: Миглена Иванова

Снимки: aa.com.tr, ЕПА/БГНЕС, euronews.com, state.gov


Още от категорията

На Летище София откриха нови паркинги с възможност за зареждане на електромобили

На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и зарядни станции за електромобили. Паркингите са разделени на такива за краткосрочен и..

публикувано на 26.11.24 в 16:02

Български вина и биохрани бяха представени в Сеул

Търговска мисия за представяне на българската хранително-вкусова промишленост на южнокорейския пазар се проведе от 19 до 23 ноември в Сеул, съобщават от дипломатическата ни мисия в Корея. Родното ни производство беше представено с вина,..

публикувано на 26.11.24 в 15:50

Две комисии към ВСС: Борислав Сарафов има качества да бъде избран за главен прокурор

Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет,..

публикувано на 26.11.24 в 12:58