България ще забрани влизането на пристигащи от Индия и някои други държави, заяви здравният министър в оставка проф. Костадин Ангелов на седмичния брифинг за актуалната епидемична обстановка в страната. Над 1 млн. граждани са защитени към този момент от Covid-19, обяви Ангелов като визира общия брой на преболедувалите и ваксинираните у нас. При лекарите вече е постигнат колективен имунитет, подчерта министърът. Нивата на заболяемост в България са по-ниски от съседните държави, като мерките в страната ни са по-меки, каза той и отчете, че тенденцията за намаляване на новозаразените е трайна. Ангелов благодари на българските граждани за спазването на мерките.
Заболяемостта от коронавирус в България за последния 14 дневен период е 332 случая на 100 000 население. По този показател страната е на 18-о място в ЕС и в Европейското икономическо пространство. На Балканите сме на 6-то място. По 14-дневна смъртност от Covid-19 България е на второ място в ЕС, след Унгария, и на трето място на Балканите, съобщи главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 10 области в страната са със заболяемост под 300 на 100 000. Само 7 области са със заболяемост между 400 и 500 на 100 000, като най-високо е разпространението на инфекцията за изминалите 14 дни в Русе, Добрич, Варна, София-град, София-област, Перник и Ловеч, отбеляза доц. Кунчев.
Първа и втора фаза от ваксинационния план са напълно задоволени, обобщи проф. Красимир Гигов, ръководител на Националния ваксинационен щаб. „Най-много са използваните дози на ваксината на „Пфайзер“ – 414 000, „АстраЗенека“ – 256 000 и „Модерна“ – 104 000. По групи в обществото възрастните хора над 65 години, които са получили ваксина, са около 153 000 човека. Ваксинираните хора с общественозначими професии са 106 000. Имунизираните педагогически специалисти са 46 000, а лекарите – 35 000. Около 350 000 от ваксините са направени по така наречените зелени коридори в болниците и тези кабинети ще работят и през празниците. Общопрактикуващите лекари са поставили над 206 000 дози, посочи Гигов.
Всяка година на 18 май отбелязваме Международния ден на музеите. Началото е поставено през 1977 г. от ICOM (International Council of Museums) – Международен съвет на музеите. Идея първо била да се покаже, че "музеите са важно средство за културен..
Участието на България на международното изложение в Осака ще покаже съвременния образ на страната като регионален иновационен център. Това посочи президентът Румен Радев, който говори на официалната церемония, с която на 18 май беше отбелязан Денят на..
Пътуващата изложба "90 години БНР – радиото на поколения българи" може да бъде разгледана вече и в Бургас. Поводът е и рожденият ден на БНР-Бургас – в края на май се навършват 13 години от създаването на регионалната медия. Изложбата, подредена..
"Мястото, където изгрява слънцето" – така красиво и описателно звучи за българина името на Япония. Наричат я още "вишнева градина", "могъща финансова..
За България глобалната нестабилност прави дългогодишната амбиция да се присъедини към еврозоната по-актуална и по-неотложна от всякога. Това е..
От вторник, 20 май, се възстановява движението на градския транспорт в София. Това обяви пред журналисти Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ. Днес на..