В историята на християнството примерите за силата на вярата не веднъж са учудвали скептиците. Подлагани на гонения, мъчения, заплашвани със смърт, християните винаги са намирали упование в Бога, за да понесат стоически изпитанията на вярата си.
Над две хилядолетия по-късно, всичко това ни се струва някак непостижимо в сегашните условия на съществуване. И ето, че на прага на 2020 година човечеството бе поставено пред едно от най-големите изпитания в съвременната си история – пандемията от Covid-19. Мнозина загубиха надежда и се отдадоха на страха, други - потърсиха убежище в Божия храм и не се отрекоха от вярата си :
"В дните на изпитания, сила ми даде упованието в Бога – прави равносметката си Димитрина Граховска, на излизане от столичния храм "Въздвижение на Светия Кръст Господен".– Тогава се омъжих, фокусът ми се измести към семейството и Църквата, а не към външните събития."
Тези, които негласно винаги са били против Църквата намериха в пандемията основание да проявяват своята агресията срещу нея. Колебаещите се се разделиха на два лагера – истински повярвали в Бог и хулещи Църквата и Светото Причастие. За вярващите обаче, приемането на Светата евхаристия означава да бъдат заедно с Бога и да общуват с Него. Затова и не се поколебаха да приемат Светите Тайнства:
"За пръв път, в този предпразничен период имах възможност да посещавам храма, да се причастявам и получих тласък в духовното си развитие – признава Първолета Петкова, която редовно приема Светото Причастие.
Наистина тези неща, които стават в света не са случайни и призовавам вярващите да се подготвят за изпитанията чрез духовната сила на Светите тайнства на покаянието и причастието."
Въпреки апокалиптичните картини с хиляди заразени, които чертаеха противниците на Църквата, след Великденските празници през 2020 г. нямаше пик на заразени, а богослуженията преминаха спокойно. Тази година епидемичната ситуация в страната е далеч по-сложна, спрямо миналия Великден, но храмовете отново ще останат отворени, като ще се спазват предписанията на здравните власти, които препоръчват на миряните да избягват струпванията, да не целуват иконите и да носят предпазни маски:
"Благодарна съм, че храмовете останаха отворени, през цялата тази година и всички вярващи имахме възможността да се изповядваме и причастяваме – отбелязва Светлана Живкова, която редовно посещава неделната служба и се причастява.
Това лично мен ме държеше през цялата година на изпитания. Благодарение на вярата, приех, че всичко е по Божието допущение и резултат от нашия слаб духовен живот. Ако повече православни българи пристъпят към причастието със смирена молитва и покаяние, съм убедена и вярвам безпрекословно, че Господ ще се смили над нас и ще ни дари с безкрайно много радостни дни и години занапред!"
Снимки: архив
На 18 януари (Атанасовден) Православната църква чества св. Атанасий и св. Кирил Александрийски, както и свети Йоаким, патриарх Търновски Свети Атанасий Велики, епископ Александрийски и свети Кирил Александрийски са светители на..
В навечерието на Атанасовден един от храмовете в околностите на София вече се подготвя да посрещне Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил, който тази година ще отслужи Божествената литургия в църквата на село Горни Лозен...
Единственият в страната параклис, който носи имената на светците Антоний и Атанасий се намира в Сандански, а освещаването му ще извърши Негово Високопреосвещенство Неврокопският Митрополит Серафим, съобщава Андон Котев - един от инициаторите на идеята..
На 4 февруари с ритуал по полагане на цветя в Благоевград ще бъдат отбелязани 153 години от рождението на българския революционер Гоце Делчев...
Преди близо 40 години, Българските православни църковни общини (БПЦО) в Западна и Средна Европа били обособени в няколко града – Будапеща, Мюнхен,..
На 5 февруари Православната църква чества света мъченица Агатия (Добра) и мъченик Еладий. При римския император Деций Траян (249–251) имало..